Jūlijā notiks NATO samits. Viens no svarīgākajiem jautājumiem – nokaitētās attiecības ar Krieviju

0 Komentāru

NATO attiecības ar Krieviju ir zemākajā punktā kopš Aukstā kara, šādi apgalvojumi šonedēļ izskanēja no Kremļa puses.

Ziemeļatlantijas alianses dalībvalstis gatavojoties līderu sanāksmei, kas jūlijā notiks Briselē.

Pirms diviem gadiem NATO samits notika Polijas galvaspilsētā Varšavā. Tā laikā tika panākta ļoti būtiska vienošanās. Reaģējot uz pieaugušo saspīlējumu star Rietumiem un Krieviju, NATO nolēma izvietot daudznacionālas kaujas grupas Polijā un Baltijas valstīs.

Nu Baltijā un Polijā izvietoti aptuveni 4000 karavīru no citām alianses dalībvalstīm.

Šīs nedēļas sākumā Varšavā notika NATO Parlamentārā asambleja, kurā alianses ģenerālsekretārs iezīmēja tās jomas, kas būs galvenās NATO samitā jūlijā.

Viena no svarīgākajām būs attiecības ar Maskavu. Kādreizējā dubulstspiega Sergeja Skripaļa saindēšana, iejaukšanās citu valstu vēlēšanās, kā arī savstarpēja diplomātu izraidīšana pēdējos gados attiecības starp Kremli un Rietumiem tikai pasliktinājušas.

Alianse no dalībvalstu līderiem sagaida, ka tie atkārtoti apliecinās duālo pieeju Krievijai, apvienojot draudu atturēšanu un aizsardzību ar politisko dialogu.

“Krievija ir mūsu kaimiņš, un Krievija šeit paliks. Mums jāatrod pareizā kombinācija starp stingru vēstījumu, kad Krievija pārkāpj nacionālos likumus, ir atbildīga par kiberuzbrukumiem vai nervu gāzes izmantošanu Solsberi, un būšanu atvērtiem dialogam,” norāda NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Viņš uzsver, – pat ja NATO netic, ka attiecības ar Krieviju var uzlabot, šo sarežģīto līdzpastāvēšanu tik un tā vajag menedžēt.

Samitā arī paredzēts vienoties par alianses spēku gatavības un mobilitātes palielināšanu, taču būtiski lēmumi par NATO klātbūtnes palielināšanu Austrumeiropā patlaban nav gaidāmi.

Vienlaikus par aizsardzību atbildīgās Saeimas komisijas vadītājs ir pārliecināts, ka tagad, kad Latvija aizsardzībai tērē 2% no iekšzemes kopprodukta, tā ir nopietnāks partneris samita sarunās.

Gatavošanās NATO samitam notiek arī laikā, kad pieaug bažas par Krievijas aktivitātēm hibrīdajā karadarbībā un kiberuzbrukumiem, kas arī būs viena no tikšanās tēmām.

Apvienotā Karaliste pat piedāvājusi apsvērt 5B panta ieviešanu NATO līgumā, paredzot, kolektīvu atbildi gadījumos, kad pret vienu NATO dalībvalsti tiek izvērsts hibrīdkarš.

 

0 Komentāru