Jogas nodarbības, pavāra un friziera aroda apgūšana. Kā Dānijā tiek integrēti bēgļi?

Pievienot komentāru

Kopš Dānijas valdība kļuvusi nedraudzīgāka pret patvēruma meklētājiem un arvien biežāk noraida to lūgumus, aktīvāku bēgļu aizstāvību sākušas nevalstiskās organizācijas. TV3 Ziņas viesojās vienā no šādām biedrībām.

“Tramplīna māja” palīdz bēgļiem apgūt noderīgus arodus, māca valodu un piedāvā pat jogas nodarbības.

Šā gada sākumā dāņu valdības izveidotajos bēgļu centros ārpus Kopenhāgenas uzturējās aptuveni 5000 cilvēku. Galvenokārt no Sīrijas, Eritrejas, Irānas. No nometnēs dzīvojošajiem, vidēji 19% gaida atbildi no Imigrācijas dienesta, 51% ir pārsūdzējuši negatīvo lēmumu, kas liek pamest valsti, 16% paredzēts deportēt no valsts.

Tie, kuriem bēgļa statusu izdevies dabūt, bieži nespēj adaptēties normālai dzīvei Dānijā.

“Tramplīna māju” brīvprātīgie aktīvisti izveidoja pirms vairākiem gadiem, darbību nodrošina ziedojumi un starptautisku projektu atbalsts. Mērķa auditorija, – bēgļi, kas ilgstoši dzīvojuši nebrīvē.

Mortens Golss
“Tramplīna mājas” izveidotājs

Cilvēki, kas dzīvo šajās nometnēs, ir smagi cietuši. Pirmkārt, tās ir garīgās traumas no pieredzētās kara darbības. Otrkārt, trauma no ceļošanas. Daudzas sievietes ir izvarotas vienu vai vairākas reizes, līdz nokļuvušas līdz Dānijai. Treškārt, vissmagākā trauma ir no ilgās nīkšanas bēgļu nometnē!

Garlaicība, neziņa, lēna degradācija. Tāda ir bēgļu nometnē dzīvojošo realitāte.

Mortens Golss
Mortens Golss

Mortens GolssEs pazīstu vīru, kas bēgļu nometnēs nodzīvojis kopumā 19 gadus. Zinu daudzus cilvēkus, kas tur nodzīvojuši īsāku laiku, vidējais termiņš ir viens, divi gadi. Šis centrs ir izveidots tieši šim mērķim, lai palīdzētu cilvēkiem atgriezties dzīvē.

No nometnēm izkļuvušie patvēruma meklētāji brīvprātīgajiem “Tramplīna mājā” izkrata sirdi, stāstot par dažādām situācijām, kas viņus Dānijā pārsteigušas.

“Tramplīna mājā” notiek kopīgas pavārstundas, dāņu valodas nodarbības, iekārtots atpūtas un bērnu stūrītis ar rotaļlietām. Uz sadzīviskiem priekšmetiem uzraksti dāņu valodā, lai to vieglāk un ātrāk apgūtu. Bēgļi mācās friziera arodu, atpūtina nervus jogas nodarbībās.

Te tiešām ir kā profesionālā virtuvē – lielā trauku mašīna, milzīgas gāzes plītis ar cepeškrāsnīm. Tas viss, lai bēgļi varētu apgūt zināšanas, kas var noderēt, meklējot darbu kāda no vietējām kafejnīcām vai restorāniem.

Savukārt iekšpagalmā valda krietni brīvāka atmosfēra, – grafiti zīmējumi uz sienām, mazdārziņš, mēbeles no koka paletēm. Tomēr uz stikla durvīm ir atgādinājums par reālo, kriminogēno situāciju, tur izlikts uzraksts – “Lūdzu neielauzieties, seifā naudas nav!”

Video – “Tramplīna māja” Dānijā

Maikls Jarlvers
žurnālists

Mūsu labējā valdība, kuras pamatā ir ļoti nacionāli noskaņota partija, ir mainījusi integrācijas politiku, sakot, – pret iebraucējiem jāizturas tik slikti, cik vien iespējams!

Dānija, tāpat kā Lielbritānija un Īrija, nepiedalās Eiropas Komisijas piedāvātajā obligātajā bēgļu uzņemšanas programmā jeb bēgļu kvotu programmā, jo šīm valstīm ir paredzētas īpašas imigrācijas politikas atrunas, iestājoties Eiropas Savienībā (ES). Tas ļauj dāņu politiķiem pieņemt dzelžainus lēmumus, nebaidoties no pārējo ES valstu kritikas.