Jeruzalemē tūkstošiem svētceļnieku un garīdznieku mēro Kristus Krusta ceļu

0 Komentāru

Lieldienu tradīcijas dažādas zemēs atšķiras, taču līdzīgi Krusta gājieni piektdien notika daudzviet pasaulē, tostarp – kristietības šūpulī – Jeruzalemē. Tur parasti šajā laikā sabrauc tūkstošiem svētceļnieku.

Lieldienu kulminācija gaidāma svētdien, kad ticīgie svinēs Kristus augšāmcelšanos, savukārt 40 dienas pirms tam kristīgajā reliģijā ir atturības un grēku nožēlas laiks, kad ticīgie ievēro gavēni.

Lielās dienas gaidīšanā svarīga diena ir Zaļā ceturtdiena, kad Jēzus pirms pēdējā vakarēdiena nomazgāja kājas 12 apustuļiem, šādi izrādot pazemību. Šo tradīciju ik gadu turpina arī Vatikāns. Romas pāvests Francisks ceturtdien izpildīja tradicionālo rituālu – nomazgāja kājas 12 cietumniekiem.

“Baznīca vēlas, lai garīdznieki to dara reizi gadā, lai atdarinātu Jēzus žestu un sekotu viņa piemēram. Mācītāji nav svarīgākie, viņiem ir jābūt pakalpīgiem. Ikvienam no mums ir jākalpo citiem,” sacīja pāvests.

Klusās piektdienas rituāli kristīgās pasaules valstīs ir dažādi, tomēr tajos visos dominē krusts un Jēzus ciešanu ceļš uz krustā sišanu.

Jeruzalemē tūkstošiem svētceļnieku un garīdznieku piektdien gāja pa šaurajām vecpilsētas ielām, atkārtojot ceļu, ko pirms teju 2000 gadu mēroja Jēzus. Ik pa laikam gājiens apstājās, atceroties simboliskus mirkļus no kristus ciešanu ceļa. Notiekošo vēroja liels skaits tūristu.

Meksikas dienvidu pilsētā Tahko Lielo Piektdienu iesāk naksnīgs festivāls, kas apvieno pagāniskus rituālus ar reliģiskiem elementiem. Tā laikā maskās tērpti un ķēdēs saslēgti vīrieši uz muguras nes dzelkšņainus zarus.

Savukārt tepat Eiropā – Čehijā – Lielās Piektdienas rītā simtiem cilvēku, tērpušies melnos apmetņos un baltās sejas maskās, maršēja pa ielām, rībinot bungas un stumjot ratiņus, kas rada grabošu skaņu.

0 Komentāru