Jaunzēlandes slepkava apcietināts; premjere sola stingrāk kontrolēt ieroču tirdzniecību

0 Komentāru

28 gadus vecais slepkava Brentons Tarants, kurš piektdien Jaunzēlandē divos uzbrukumos mošejām sarīkoja asinspirti, ir apcietināts. Tā lēmusi Jaunzēlandes tiesa. Tikmēr pie mošejām gulst ziedu kalni un atklātībā nonāk arvien jauni fakti par teroristu un viņa veiktā uzbrukuma apstākļiem.

Tarantu baltā cietumnieka tērpā tiesā šorīt nogādāja bruņoti sargi. Kaut tiesa pavēlēja videomateriālos aizklāt viņa seju, mediji ziņo, ka Taranta sejā nav bijušas redzamas nekādas emocijas. Viņš turklāt ar roku izveidojis žestu, kas līdzīgs zīmei “OK”, ko par savu atpazīšanās zīmi izvēlējušies labējie ekstrēmisti. Tiesa viņu paturēja apcietinājumā. Šobrīd viss liecina, ka Tarants bijis vienīgais šāvējs.

“Kā jūs jau zināt, vakar mēs aizturējām četrus cilvēkus. Vienu atbrīvojām jau ļoti drīz – tas bija vienkāršs garāmgājējs, kurš devās uz skolu pēc saviem bērniem, bet drošības dēļ bija paņēmis līdzi ieroci. Vēl divi aizturētie bija kāds pāris, kurus arestēja pie policijas kordona. Šobrīd mēs turpinām skaidrot, vai viņi jebkādi bijuši iesaistīti šajā incidentā,” atklāj Jaunzēlandes policijas priekšnieks Maiks Bušs.

Starp pirmo izsaukumu un Taranta aizturēšanu pagājušas 36 minūtes. Ar to viņam pieticis, lai divās mošejās nošautu 49 cilvēkus. Slimnīcās tikmēr ārstējas vēl 39 šāvēja upuri. 11 no viņiem ir kritiskā stāvoklī, turklāt šāvējs nav žēlojis arī bērnus – jaunākais pacients ir tikai divus gadus vecs zēns.

Jāpiebilst, ka šobrīd Jaunzēlandē cilvēks, kurš saņēmis licenci, var iegādāties neierobežotu skaitu ieroču, tos nekur nereģistrējot. Tarants to izmantoja, lai uzkrātu pamatīgu arsenālu.

Jaunzēlandes premjere tagad sola likumu mainīt.

Tikmēr pie mošejām, kur sarīkots slaktiņš, šobrīd ir ziedu klājums, un atklātībā nonāk arvien vairāk ziņu par slepkavu. Pēc visa spriežot, viņš bijis apsēsts ar vēsturiskajām cīņām starp Eiropas valstīm un islāma ticīgo Osmaņu Impēriju, saskatot tajā rasu karu.

“Ir zināms, ka 2016. gadā šis cilvēks apceļojis Serbiju, Melnkalni, Horvātiju un Bosniju un Hercegovinu, bet 2018. gadā bijis Bulgārijā, Rumānijā un Ungārijā. Viņš galvenokārt apceļojis vēsturiskas vietas, kas saistītas ar kaujām starp kristiešiem un Osmaņu armiju. Šobrīd mums nav nekādu pierādījumu, ka viņš Bulgārijas teritorijā būtu iesaistījies teroristiskās aktivitātēs vai kontaktējies ar Bulgārijas pilsoņiem,” norāda Bulgārijas ģenerālprokurors Cotirs Cacarovs.

Uzbrukumu viņš sācis plānot pēc ceļojuma uz Franciju 2017. gadā – fašistu neapmierināja tur redzamā etniskā daudzveidība. Dzimtās Austrālijas likumsargu redzeslokā viņš nonācis tikai saistībā ar satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jāpiebilst, ka Austrālijā viņa noziegums izraisījis vēl citu skandālu. Galēji labējais senators Freižers Ennings vakar paziņoja, ka teroraktā vainīga Jaunzēlandes migrācijas politika, kas ļaujot valstī iebraukt islāma radikāļiem.

Šodien preses konferencē kāds 17 gadus vecs protestētājs pret Enninga galvu izšķaidīja jēlu olu. Viņš uz to reaģēja, vairākas reizes iesitot zēnam pa seju.

Protestētājs uzreiz arestēts, bet vēlāk atbrīvots bez apsūdzībām.

0 Komentāru