Jaunzēlandē divās mošejās notikusi apšaude; nogalināti vismaz 49 cilvēki

2 komentāri
Jaunzēlandē divās mošejās notikusi apšaude; nogalināti vismaz 49 cilvēki
REUTERS/SCANPIX

Kraistčērčas pilsētā, Jaunzēlandē, piektdien apšaudēs divās mošejās lūgšanu laikā nogalināti 49 cilvēki un vēl daudzi smagi ievainoti, paziņojusi Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna.

Pēc viņas teiktā, notikušo var raksturot tikai kā teroraktu, kurš ticis labi izplānots. Tiek ziņots, ka šāvējs savu uzbrukumu rādījis tiešraidē un aicinājis sekot pazīstamajam video blogerim PewDiePie.

Ārderna notikušo raksturoja kā “vienu no Jaunzēlandes drūmākajām dienām”.

“Ir skaidrs, ka šī ir viena no Jaunzēlandes drūmākajām dienām,” premjere sacīja žurnālistiem. “Skaidrs – tas, kas notika šeit, ir ārkārtēja un bezprecedenta vardarbība.”

Austrālijas premjerministrs Skots Morisons paziņoja, ka šāvējs vienā no mošejām bijis labējā spārna ekstrēmists ar Austrālijas pilsonību.

Pēc viņa teiktā, apšaudi Kraistčērčā veicis “ekstrēmists, labējā spārna vardarbīgs terorists”, kurš dzimis Austrālijā. Viņš atteicās sniegt sīkākas detaļas, norādot, ka izmeklēšanu vada Jaunzēlandes varasiestādes.

Viena apšaude notikusi Kraistčērčas centra mošejā “Masjid al Noor”, bet otra – Kraistčērčas Linvudas rajona mošejā.

Kā pavēstīja Ārderna, “Masjid al Noor” mošejā nogalināti 30 cilvēki, bet Linvidas rajona mošejā – vēl desmit. Vairāk nekā 20 cilvēki guvuši nopietnus ievainojumus.

Policija aizturējusi četrus aizdomās turamos – trīs vīriešus un vienu sievieti, pavēstīja policijas komisārs Maiks Bušs. Viens no aizturētajiem ir šāvējs.

Aizturot aizdomās turamos, policija izrādījusi lielu drosmi, viņš piebilda.

“Pie transportlīdzekļiem, kas tika apturēti, bija piestiprināti vairāki pašdarināti spridzekļi,” sacīja Bušs.

Ārderna pavēstīja, ka aizturētie aizdomās turamie nav bijuši drošības dienestu novērojamo cilvēku sarakstos.

Tīmeklī izplatīts šaušalīgs traģisko notikumu video, norādīja policija, mudinot saiti uz video tīmekļa vietni neizplatīt. Tās pašas personas vārdā, kas izlikusi video, sociālajos medijos izplatīts arī garš radikāli labējs manifests. Tā ievietotājs apgalvo, ka ir 28 gadus vecs austrālietis no strādnieku šķiras ģimenes. Izliktajā video no pirmās personas skata punkta redzams, kā viņš piebrauc pie vienas mošejas, ieiet tajā un sāk apšaut cilvēkus.

Viņš arī uzņēmies atbildību par apšaudi, paziņojot, ka ieradies Jaunzēlandē ar vienu mērķi – lai izplānotu un trenētos uzbrukumam.

Austrālijas policija identificējusi šāvēju – tas ir 28 gadus vecs Austrālijas pilsonis Brentons Tarants.

Saistībā ar notikušo Jaunzēlandē drošības draudu līmenis paaugstināts līdz “augstam”.