Jauns pavērsiens: Obama atceļ iespēju nelegāli ieceļojošiem kubiešiem iegūt ASV uzturēšanās atļauju

0 Komentāru

Tikai nedēļu pirms savu pilnvaru beigām ASV prezidents Baraks Obama atcēlis gadu desmitiem senu likumu, izmainot valsts imigrācijas politiku. Turpmāk Amerikā nelegāli ieceļojušie kubieši vairs nevarēs iegūt pastāvīgu uzturēšanās atļauju. Kuba šo Obamas lēmumu uzņēma ar atzinību – tas ir vēl viens solis abu valstu attiecību normalizēšanā.

1966. gadā pieņemtais likums noteica, ka jebkurš Kubas pilsonis var saņemt pastāvīgu uzturēšanās atļauju Amerikas Savienotajās Valstīs, ja būs tur pavadījis vismaz gadu. Tagad prezidents Baraks Obama šo likumu atcēla, nosakot, ka turpmāk visi kubieši, kuri mēģinās ASV iekļūt nelegāli un neatbildīs patvēruma meklētāju statusam, no valsts tiks izraidīti.

“Visiem šādā situācijā nonākušiem kubiešiem ASV turpmāk piemēros tās pašas procedūras un migrācijas normas, kas attiecas uz citu valstu imigrantiem. Tā ir laba vēsts, lai nepieļautu atkāpšanos no normām attiecībā pret tiem kubiešiem, kas uzskatāmi par politiski nozīmīgiem,” citēts Kubas televīzijas žurnālists Rodobaldo Hernandess.

Norādīts, ka līdzšinējā pieeja veicināja kubiešu, sevišķi augsti kvalificēta darba spēka, aizceļošanu, tādējādi novedot valsti līdz ekonomiskai stagnācijai. Tādēļ jauno ASV lēmumu Kubas valdība pieņēma ar atzinību, paužot cerību, ka šis būs vēl viens solis pretim abu valstu attiecību nogludināšanai. Paši kubieši izmaiņas uztvēra divējādi – vieni jūtas pievilti, citi to uzskata par nozīmīgu pavērsienu.

“Priecājos, ka tas notika, jo tagad varbūt kubieši sasparosies tikt vaļā no Kastro un nebēgs uz šejieni,” teic imigrants no Kubas, Armando Gutjeress.

“Uzskatu, ka tas ir labi, jo daudzi kubieši šo programmu izmantoja ne tā, kā vajag. Atbrauca, saņēma statusu un pēc tam atgriezās Kubā. Tas brīvību Kubā neveicināja, un tāpēc Kastro izdevās būt pie varas 57 gadus,” saka cits kubiešu imigrants Migels Savedra.

Nav gan zināms, vai likuma izmaiņas saglabāsies arī pēc Donalda Trampa stāšanās amatā – viņš iepriekš licis manīt, ka ieņems stingrāku nostāju ASV un Kubas attiecībās.

 

0 Komentāru