Jauns Nīderlandes izgudrotājs cenšas izbeigt plastmasas piesārņojumu pasaules okeānos

1 komentārs
Jauns Nīderlandes izgudrotājs cenšas izbeigt plastmasas piesārņojumu pasaules okeānos
AFP / SCANPIX

Gados jauns nīderlandiešu izgudrotājs, kurš pēdējos gados izpelnījies ievērību ar saviem centieniem atbrīvot pasaules okeānus no plastmasas atkritumiem, izvērsis savu darbību arī uz upēm. Viņš izstrādājis īpašu peldošu iekārtu, kas ļauj pārtvert drazas, vēl pirms tās nonāk jūrās.

Nīderlandietim Bojanam Slatam ir 25 gadi. 2012.gadā viņš prezentēja ideju, kuras mērķis ir izmantot okeāna straumes, lai palīdzētu atbrīvot tos no plastmasas atkritumiem. Slata koncepcija paredz īpašu peldošu platformu ar pludiņu sistēmu, kas kā sava veida vārti uztver straumju nestos, uz ūdens virsmas peldošos plastmasas atkritumus.

Slats pameta studijas kosmiskās aviācijas inženierijā, lai pilnībā pievērstos savam mērķim, un pirms aptuveni pieciem gadiem dibināja bezpeļņas organizāciju “The Ocean Cleanup” jeb “Okeāna satīrīšana”.

Izgudrotāja organizācija gan iepriekš izpelnījusies kritiku par to, ka koncentrējas tikai uz tiem atkritumiem, kuri jau ir pasaules okeānos. Eksperti lēš, ka aptuveni deviņi miljonu tonnu plastmasas atkritumu ik gadu nonāk okeānos no upēm vai ieskaloti no pludmalēm. Tagad Slats prezentējis risinājumu arī upēm.

“Mēs paredzam, ka iekārtu varēs izmantot 20 gadus. Iekārtas priekšā ir tāds kā deguns, kas novirza prom lielus objektus, piemēram, kokus, lai nebojātu aparātu,” norāda Slats.

Savukārt, piemēram, plastmasas pudeles un citas līdzīgas drazas tiek savāktas ar gumijas pīlītēm. Trīs šādas iekārtas, kurām dots nosaukums “Pārtvērējs”, jau ir darbībā – Indonēzijā, Malaizijā un Vjetnamā. Ceturtā sāks darbību Dominikānas Republikā.

Jaunais izgudrotājs ir pārliecināts, ka aptuveni tūkstoš upju ir atbildīgas par 80% atkritumu, kas ieplūst okeānos. Piecu gadu laikā viņš šādas iekārtas vēlētos redzēt visās šajās upēs. Patlaban ražošanas sākumā viena iekārta maksā aptuveni 700 000 eiro. Slats ir pārliecināts, ka nesavākt atkritumus upēs ilgtermiņā izmaksā dārgāk.