Jauns medikaments spēj pasargāt pērtiķus no AIDS

Komentāri
Jauns medikaments spēj pasargāt pērtiķus no AIDS
FOTO: SCANPIX

Zinātnieki trešdien paziņojuši, ka izmēģināts jauns medikaments, kas nodrošina pārsteidzoši efektīvu aizsardzību pret AIDS pērtiķiem. Tie ir milzīgi panākumi ceļā uz HIV vakcīnas iegūšanu.

Makaku pērtiķi, kuriem tika iedots medikaments, spēja atgrūst augstas, atkārtotas cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) pērtiķu versijas devas, pavēstīts žurnālā Nature.

“Mēs parādām ceļu uz ilgstošas, efektīvas, vakcīnveida aizsardzības izgatavošanu pret HIV 1.” Tā ir galvenā vīrusu grupa, kas skar cilvēkus, norādījis Skripsa pētījumu institūta Floridā profesors un pētījuma vadītājs Maikls Farzans.

Medikamenta prototipu eCD4-lg veido divas receptoru imitācijas, caur kurām HIV iekļūst CD4 šūnās, kas ir galvenā imūnšūnu aizsardzība.

Vīruss šo darbību spēj veikt tikai vienreiz. Pēc tam tas kļūst CD4 šūnām pieķerties nespējīgs.

Zinātnieki to salīdzinājuši ar durvju aizciršanu negaidītam viesim, aizsviežot atslēgu.

“Medikaments dod ļoti, ļoti spēcīgu aizsardzību,” norādījis Farzans.

Pētījuma gaitā veikts 40 nedēļu ilgs eksperiments, kurš atklājis, ka potēti dzīvnieki kļuvuši  veseli pat tad, kad viņiem injicēta četrreiz lielāka deva nekā vajadzīgs, lai pētījumā iekļauto makaku inficētu.

Turpmākie pētījumi, kurus paredzēts atklāt konferencē Sietlā nākamajā nedēļā, parādīja, ka makaki, kas bija saņēmuši medikamentu, “ilgāk nekā gadu pēc potēšanās joprojām ir pasargāti, pat saņemot astoņas un sešpadsmit reizes lielākas infekcijas devas,” teicis Farzans.

Vakcīnas meklējumi ir viena no sarežģītākajām nodaļām AIDS vēsturē.

Tradicionālās uz antivielām bāzētās kandidātvakcīnas nav spējušas neko vairāk, kā nodrošināt daļēju aizsardzību viltīgā vīrusa mutāciju dēļ.

Jaunā prototipu formula mērķēta uz vīrusa tā dēvēto ieejas proteīnu, kurā nav novērots daudz mutāciju.

Laboratorijas testi atklājuši, ka medikaments ir efektīvs arī pret cilvēku HIV, kas ir ļoti tuvs pērtiķu versijai.

“Protams, mums jāturpina veikt tālāki pētījumi par drošību gan ar cilvēkiem, gan makakiem,” uzsvēra Farzans.

Kopš 1981. gada pasaulē apmēram 78 miljoni cilvēku inficēti ar HIV, kas noārda imunitāti, atstājot cilvēku neaizsargātu pret tuberkulozi, plaušu karsoni un citām nejaušām slimībām.

Saskaņā ar ANO datiem 39 miljoni cilvēku miruši no šīs slimības.

Antiretrovirālie medikamenti, kas tika atklāti 1990. gados, spēj ārstēt infekciju, bet nevar to izārstēt vai no tās pasargāt.

Ārstēšana ilgst visu mūžu, un tai ir blakusparādības. Daudzām veselības aizsardzības sistēmām arvien pieaugošās ārstēšanas izmaksas kļūst par milzīgu nastu.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl