Komentāri

Nepatīkama šī nedēļas nogale izvērtusies ASV, Virdžīnijas štatā. Atklātai rasistu demonstrācijai pretī stājās protestētāji, un masu akcijas pārauga vardarbībā. Vairāki desmiti cilvēku ievainoti, ir arī bojāgājušie.

Vardarbīgas sadursmes ASV Virdžīnijas štata pilsētā Šarlotsvilā izcēlās pēc tam, kad aci pret satikās divu pretēju pārliecību cilvēki. Baltādainie rasisti bija devušies gājienā, lai protestētu pret plānu demontēt ASV Pilsoņu kara ģenerāļa Roberta Lī statuju – Lī vadīja verdzību atbalstošos konfederātu spēkus. Gājiena dalībniekiem pretim stājās rasisma noliedzēji, un abu pušu satikšanās pārauga vardarbībā – pa gaisu lidoja akmeņi un pudeles.

Sadursmēs ievienoti vismaz 15 cilvēki, divi policisti gājuši bojā, avarējot helikopteram, no kura novērotas nekārtības, bet 26 cietuši un viena sieviete gāja bojā, kad antirasistu pūlī ietriecās automašīna.

“Mašīna ietriecās pūlī un uzbrauca virsū vismaz ducim cilvēku, un tad pabrauca atpakaļ, lai vēlreiz ietriektos. Uz zemes gulēja meitene, kurai uzbrauca pirmo reizi, divi cilvēki viņai mēģina palīdzēt piecelties, bet tad mašīna vēlreiz viņai pārbrauca pāri,” stāsta aculiecinieks Niks.

Bojāgājusī ir 32 gadus veca sieviete, kas krustojumā šķērsoja ielu. Uzbrucējs ir aizturēts – automašīnas vadītājs ir 20 gadus vecs Ohaio štata iedzīvotājs Džeimss Alekss Fīldss. Kā vietējiem medijiem stāstīja viņa paziņas, puisis zināms kā nacisma piekritējs.

ASV prezidents Donalds Tramps nosodīja naida izpausmes, aicinot iedzīvotājus būt vienotiem: “Mums vispirms jāatceras, ka, neskatoties uz ādas krāsu, pārliecību, reliģiju vai politiskām preferencēm, mēs visi esam amerikāņi. Gribu tikt skaidrībā ar to, kas notika Šarlotsvilā un gribu saprast, kāpēc mūsu valstī kas tāds notiek. Mums jāmīl un jārespektē vienam otru, jālolo mūsu vēsture un kopīgā nākotnē.”

Pēc tam Tramps izpelnījās kritiku, ka viņa paziņojums nav bijis pietiekami skarbs un viņš nav nosodījis neonacistu, kuklusklaniešu un citu galēji labējo organizāciju darbību – gājiena dalībnieki nesa konfederātu karogus, ko ASV uzskata par rasisma simbolu, un daudzi bija pacēluši rokas nacistu sveicienā.

Tikmēr Virdžīnijas štata gubernators Terijs Makolifs aicināja baltādainos rasistus doties projām no pilsētas: “Jūs šeit neesat gaidīti. Jūs izliekaties par patriotiem, bet jūs pilnīgi noteikti tādi neesat. Patrioti bija Tomass Džefersons un Džordžs Vašingtons, kas lika pamatus mūsu valstij, patrioti ir mūsu karavīri. Jūs tādi neesat, jūs tikai vēlaties nodarīt kādam pāri, un to jūs arī izdarījāt. Tādiem kā jums šeit un Amerikā nav vieta. Man laikam jums jāatgādina, ka mēs esam imigrantu nācija.”

Vēlāk gan Trampa administrācija precizēja, ka prezidents nosoda baltādainos rasistus, un Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos uzbrukumu antirasistiem nodēvēja par teroraktu.

Lasi vēl