Jau pirmajā jaunā gada dienā Tramps sastopas ar pamatīgiem ārpolitiskiem izaicinājumiem

0 Komentāru
Jau pirmajā jaunā gada dienā Tramps sastopas ar pamatīgiem ārpolitiskiem izaicinājumiem
AFP/SCANPIX

Amerikas Savienotajās Valstīs sācies prezidenta vēlēšanu gads. Jau pirmajā jaunā gada dienā ASV prezidents Tramps sastapies ar ārpolitikas krīzēm ar Irānu un Ziemeļkoreju, kas var būtiski ietekmēt viņa politiskās izredzes novembrī gaidāmajās vēlēšanās.

Baltā nama saimnieka Donalda Trampa pirmās rūpes šajā vēlēšanu gadā ir Irāna. Abu lielvaru jau tā nokaitētās attiecības vēl vairāk saasinājušās pēc vakardienas protestētāju centieniem ieņemt ASV vēstniecību Bagdādē.

Skandējot “Nost, nost ar ASV!”, protestētāji centās iebrukt vēstniecības teritorijā, dedzināja ASV karogus, norāva novērošanas kameras un aizdedzināja tukšu apsardzes posteni. ASV prezidents paziņoja, ka par uzbrukumu vēstniecībai būs jāatbild Irānai: “Irāna būs pilnībā atbildīga par dzīvībām, kas zaudētas, un zaudējumiem, kas nodarīti mūsu objektiem. Viņi par to maksās ļoti lielu cenu! Tas nav brīdinājums, tas ir drauds. Laimīgu Jauno gadu!”

Saspīlējums starp valstīm aug jau kopš pagājušā gaida maija, kad Tramps atjaunoja sankcijas pret Irānu. Tagad saspīlējums Persijas līcī kļuvis vēl lielāks. Pēc notikušā Irānas līderis ASV prezidentu nodēvēja par garīgi atpalikušu.

Tikmēr Tramps norādīja, ka ASV nevēlas karu, bet, ja Irāna turpinās šo ārpolitisko kursu, ASV malā nestāvēšot: “Es nedomāju, ka tas nāktu par labu Irānai. Ja jūs vaicājat, vai es gribu karu? Nē, es vēlos, lai būtu miers. Man patīk miers. Un Irānai būtu jāgrib mieru vairāk nekā ikvienam citam.”

Irāna gan nav vienīgais izaicinājums, kas Trampam prezidenta vēlēšanu gada pirmajā dienā nācis kā negaiss no skaidrām debesīm. Ziemeļkoreja paziņoja, ka atsāk starpkontinentālo raķešu un arī kodolizmēģinājumus.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns apsūdz Trampa administrāciju, ka tā liek šķēršļus kodolieroču sarunās, un brīdina, ka viņa vadītā valsts visai drīz parādīs pasaulei jaunu stratēģisko ieroci: ”ASV ar provokatīvajiem politiskajiem, militāriem un ekonomiskajiem manevriem dara visu, lai pilnībā nožņaugtu un apslāpētu abu valstu divpusējās sarunas. Mēs nepakļausimies šai manipulācijai.”

Komentējot šos izteikumus, Tramps pauda pārliecību, ka Ziemeļkorejas līderis ievēros 2018. gada jūnijā parakstīto vienošanos par Ziemeļkorejas atbruņošanos: ”Es domāju, ka viņš ir vīrs, kas tur savus solījumus.”

Ārpolitikas ekspertu ieskatā, izaicinājumi un apdraudējums, ko starptautiskajai sabiedrībai varētu nest saspīlējums ASV attiecībās ar Irānu un Ziemeļkoreju, kā arī ASV prezidenta pretrunīgi vērtētās ārpolitiskās izvēles, kuras viņš izdarījis pirmajos trīs savas pārvaldes gados, varētu smagi ietekmēt viņa izredzes tikt pārvēlētam uz otru termiņu.
0 Komentāru