Janukoviča rezidence – Ukrainas korupcijas simbols

4 komentāri
Janukoviča rezidence – Ukrainas korupcijas simbols
IEVA VĀRNA, LNT ZIŅAS

Turpinot sižetu sēriju no Ukrainas, LNT Ziņas viesojās par vainīgu valsts nodevībā atzītā, bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča rezidencē, kas sniedz tikai nelielu ieskatu tajā, cik ļoti Janukoviča izšķērdīgais un koruptīvais dzīvesveids novedis valsti līdz korupcijas bedrei, milzu nabadzībai un, galu galā, – arī karadarbībai valsts austrumos.

Gāztā prezidenta Viktora Janukoviča villa atrodas aptuveni 15 kilometru no galvaspilsētas Kijevas. Viņa prezidentūras laikā tā tika turēta lielā slepenībā, bet pēc Eiromaidana revolūcijas 2014. gadā tūkstošiem Ukrainas iedzīvotāju ielauzās greznajā villā. Tagad tā brīvi pieejama apmeklētājiem.

Nacionālā parka ”Mežigorje” darbinieks Maksims Vasiļjevs rezidences teritorijā strādā no 2014. gada nogales. Ar elektromobili izdodas apbraukāt 140 hektāru lielo teritoriju. Maksims stāsta – emocijas, ko izjutis, pirmoreiz ieraugot, kā dzīvojis prezidents, ir neaprakstāmas.

Es šeit pirmo reizi ienācu 2014. gadā, toreiz man bija pavisam citas emocijas, tas bija tikko pēc Eiromaidena revolūcijas. Tās bija dusmas un milzīgs aizvainojums, jo šis cilvēks domāja tikai par sevi. Viņš domāja, kā sev māju uzcelt, ne jau parastu, bet iekārtot sev veselu pilsētu. Tas ir kaut kas prātam neaptverams.

Toreiz gan daudz no Janukovičam piederošās bagātības tika izlaupīta, tomēr arī šodien valsts nodevībā apsūdzētā prezidenta izšķērdību skaidri apliecina “Mežigorje” rezidences teritorijā redzētais. Vietējie tagad to dēvē par korupcijas muzeju un noziedzīgās arogances pierādījumu.

Ēkai, kurā Janukovičs dzīvoja, apkārt ir vairāk nekā 140ha liela platība, kurā izbūvēti golfa laukumi, ekskluzīvas viesu mājas, autoparki un citas prātam neaptveramu vajadzību apmierināšanai domātas ēkas, turklāt tas viss par Ukrainas nodokļu maksātāju naudu.

Teritorijas uzturēšanu un apsardzi nodrošināja ap 1000 darbinieku. Pie teritorijas – Dņepras upē – ikdienā dežūrēja specvienības kuteri, krastā – snaiperi. Pašam Janukovičam bija 64 apsargi.

“Viņi tur dzēra, izklaidējās, tur ir marmora grīdas, lustras no tīra zelta,” stāsta Maksims.

Vienā no Viktora Janukoviča banketu zālēm tika rīkoti dažādi saviesīgi pasākumi, un jāpiebilst, ka šai kuģa izskata ēkai par interjeru rūpējies Versače.

Teritorijā arī savs motormuzejs, zooloģiskais dārzs, siltumnīca, pienotava, degvielas uzpildes stacija, helikopteru nolaišanās laukums, kinoloģiskais centrs ar ekskluzīvām suņu šķirnēm un suņu sporta zāli, mākslīgi dīķi zvejošanai, viena no Eiropas modernākajām laboratorijām ēdiena pārbaudei pret indēm un radiāciju.

Vienā no Janukoviča autoparkiem paredzētas vietas kopumā 35 automašīnām, un līdz šim saglabājušās vairākus desmitus dažādas antīkas un jaunākas ekskluzīvas automašīnas, tomēr tiek lēsts, ka pašas dārgākās un labākās Janukovičs, bēgot prom no Ukrainas, paņēma sev līdzi.

“Te mēs redzam ļoti liela teritoriju, ļoti daudz retu augu, kuri ir iekļauti pat Sarkanajā grāmatā, kuri šeit ir atvesti un iestādīti tikai tāpēc, ka vienkārši šīs valsts prezidents tā vēlējās,” saka Maksims.

Teritorijas darbinieks norāda, ka apmeklētāju interese par Krievijai pietuvinātā Viktora Janukoviča dzīvesstilu ir ļoti liela. Visi kā viens esot šokā par to, ar kādu vērienu dzīvojis prezidents laikā, kad valstī ir viens no Eiropas reģiona zemākajiem dzīves līmeņiem. “Šoks… Jo cilvēki, kuri dzīvo ne tik bagāti, kuri nevar atļauties pat nelielu daļu no šī visa, viņa atnāk šeit un saprot, ka bijušais prezidents ir atļāvies dzīvot tik izšķērdīgi laikā, kad valsts grima pilnīgā nabadzībā, kad prezidents ēd zupu no šķīvjiem, kurus ir darinājis dizaineris Versače, un viena bļodiņa maksā tik, cik cilvēkam ir alga. Cilvēkiem ir šoks!”

Šī gada janvārī Ukrainas tiesa bijušo valsts prezidentu Viktoru Janukoviču atzina par vainīgu valsts nodevībā, piespriežot viņam 13 gadus cietumā. Ukrainas tiesa lēma, ka bijušais Ukrainas valsts galva ir rīkojies pret valsts suverenitāti, jo ir vērsies pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina ar lūgumu vest karu pret Ukrainu.

Tiek uzskatīts, ka pašlaik Janukovičs atrodas Krievijā, un izredzes, ka viņš izcietīs sodu kādā no Ukrainas cietumiem, ir mazas. Vēl 2016. gadā, pirms tiesas procesa sākuma, Krievija jau bija atteikusies izdot bijušo prezidentu, kā iemeslu minot politiska rakstura vajāšanas iezīmes.

4 komentāri