“Ja Nica var būt teroristu mērķis, tad mērķis var būt jebkur” – Nicas iedzīvotāji šokēti par notikušo

Pievienot komentāru
“Ja Nica var būt teroristu mērķis, tad mērķis var būt jebkur” – Nicas iedzīvotāji šokēti par notikušo
Reuters/Scanpix

Terorists kā ieroci izmantoja kravas mašīnu. Viņš ar to traucās cauri pūlim cilvēku, kuri Nicā bija pulcējušies uz Francijas nacionālo svētku Bastīlijas dienas uguņošanu. Uzbrucējam izdevies nobraukt divus kilometrus, pirms viņu nošāva policija. Teroraktā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 80 cilvēku, bet daudzi cietušie ir kritiskā stāvoklī.

“Atbrauca kravas mašīna un triecās iekšā cilvēku pūlī. Nebija nekādas drošības, glābējiem vajadzēja 25 minūtes, lai atbrauktu. Tas notika uz promenādes. Pēc tam bija šāvieni un viss pārējais,” stāsta notikušā aculiecinieks Franks.

Kravas auto šoferis ir identificēts – viņš bijis kāds tunisiešu izcelsmes Nicas iedzīvotājs. Šis ir jau trešais liela mēroga terorakts Francijā pusotra gada laikā. Kravas automašīnā atrasti arī dažādi ieroči. Nicas iedzīvotāji par notikušo pauž šoku.

Slaktiņa rīkotājs ar kravas automašīnu traucies caur cilvēku pūli

“Vairs nešķiet, ka dzīvot Francijā ir droši. Nica nav liela pilsēta un nepiesaista daudz uzmanības. Tātad ja šis var būt mērķis, tad mērķis var būt jebkur,” pauž Nicas iedzīvotājs Milošs.

“Es esmu ļoti, ļoti šokēts. Tiešām ļoti šokēts. Vakar dzirdēju troksni, tomēr nevarēju iedomāties kaut ko tādu. Man šķita, ka tur notiek kaut kāds kautiņš. Šorīt esmu šokā, tas arī viss,” atzīst Nicas iedzīvotājs Fabrics.

Francijā šomēnes bija jābeidzas ārkārtas stāvoklim, kas izsludināts pēc asiņainajiem Parīzes teroraktiem novembrī. Valsts prezidents Fransuā Olands paziņoja, ka ārkārtas stāvokli pagarinās par trīs mēnešiem.

Francijas prezidents: No cietušajiem aptuveni 50 ir kritiskā stāvoklī

“Franciju nomāc šī jaunā traģēdija. Valsts ir šausmās par to, kas ir noticis. (..) Francija sēro, bet tā ir stipra, un tā vienmēr būs stiprāka, to es jums garantēju, nekā fanātiķi, kas tai grib uzbrukt,” sacīja Francijas prezidents.

Par uzbrukumu pagaidām neviena organizācija nav uzņēmusies atbildību

Olands turklāt norādīja, ka Francija pastiprinās savu cīņu Irākā un Sīrijā, kur tā starptautiskas koalīcijas sastāvā cīnās pret Islāma valsts džihādistiem.

Šis ir jau ceturtais terora uzbrukums, kas Eiropu satricinājis nedaudz vairāk kā gada laikā. Francijā vien šis ir jau trešais masu slaktiņš. Pirmais tika piedzīvots pērnā gada 7. janvārī, kad teroristu grupējuma Islāma valsts atbalstītāji sarīkoja uzbrukumu Francijas satīriskā žurnāla Šarlī Ebdo redakcijai, jo izdevumā bija publicētas islāma pravieša Muhameda karikatūras. Toreiz dzīvību zaudēja 12 cilvēki, bet vēl astoņi tika ievainoti

Savukārt pērn novembrī – arī Islāma valsts sarīkotā teroraktā Parīzē un tās apkārtnē nogalināti 130, bet ievainoti vēl vairāki simti cilvēku.

Tam sekoja uzbrukums Beļģijas galvaspilsētā Briselē šogad martā. Pilsētas lidostā un metro, uzspridzinoties teroristiem pašnāvniekiem, tika nogalināti 33 cilvēki, bet vēl vairāk nekā trīs simti ievainoti.

Iepriekš minētajos gadījumos asi kritizēts drošības dienestu darbs. Brīdinājumi par iespējamiem uzbrukumiem tikuši saņemti gan pirms Parīzes, gan Briseles terora aktiem.

Foto no terorakta Francijā (brīdinām par nepatīkamiem skatiem)