Izsolē par teju 84 000 eiro pārdota Einšteina vēstule

0 Komentāru
Izsolē par teju 84 000 eiro pārdota Einšteina vēstule
Foto: AFP / Reuters / LETA

Izsolē Jeruzalemē par 83 600 eiro pārdota leģendārā fiziķa Alberta Einšteina rakstīta vēstule, kurā ir apspriesta viena no viņa teorijām.

Ar roku rakstīto vēstuli, kuru Einšteins 1928. gadā nosūtīja kādam Berlīnes matemātiķim, vairāksolīšanā iegādājies anonīms pircējs. Vēstule iekļauj arī piezīmi, kuru Einšteins uzrakstījis aploksnes aizmugurē, precizējot savu domu.

“Einšteins šo vēstuli rakstīja kādam īpašam kolēģim – matemātiķim no Berlīnes. Vēstule ir par trešo pakāpi teorijā par relativitāti. Einšteins tolaik bijis satraukts publicēt šo teoriju, par to apliecina arī rindiņas, ko viņš pievienojis vēstules pielikumā,” atklāj izsoļu nama “Winner’s” vadītājs Geils Viners.

Izsoļu nams “Winner’s” norāda, ka šī vēstule uzrakstīta vienā no “aizraujošākajiem, drudžainākajiem Einšteina zinātniskās karjeras periodiem”, kad viņš strādāja pie viena no pagājušā gadsimta nozīmīgākajiem zinātniskajiem atklājumiem – gravitācijas teorijas.

Einšteins savā testamentā novēlēja Jeruzalemes Ivrita universitātei savus personīgos dokumentus un to autortiesības. Viņš arī bija šīs universitātes direktoru padomē līdz pat savai nāvei. Otrdien notikušajā izsolē tika pārdotas arī citas vēstules un fotogrāfijas, kuras attiecas uz slaveno 1921. gada Nobela prēmijas laureātu fizikā. Tās tika nosolītas par vairākiem tūkstošiem dolāru.

Par šo vēstuli samaksātā ievērojamā summa tomēr ir mazāka par 1,56 miljoniem dolāru, ko kāds pircējs oktobrī izsolē Jeruzalemē samaksāja par citu Einšteina vēstuli, kas veltīta laimes noslēpumam un sākotnēji bija novērtēta ar apmēram 8000 dolāriem.

0 Komentāru