Izraēlas zinātnieki laboratorijā izaudzējuši mākslīgo steiku

2 komentāri

Pēdējos gados vairākās valstīs notiek mēģinājumi laboratorijas apstākļos izaudzēt mākslīgu gaļu. Izraēlā ar to nodarbojas pat vairāki jaunuzņēmumi. Lai izaudzētu nelielu gabaliņu mākslīgā steika, vajadzīgs nepilns mēnesis. Izmaksas gan pašlaik ir milzīgas, taču zinātnieki ir pārliecināti, ka šī tehnoloģija nākotnē mainīs visu pasauli.

Tikai dažus milimetrus bieza un kredītkartes izmērā – tā izskatās laboratorijā audzētā gaļa. Zinātniekiem bija nepieciešamas trīs nedēļas, lai to izaudzētu. Katrs steika gabaliņš tiek audzēts no šūnām, kas iegūtas no īstiem liellopiem. Šūnas atrodas barības vielu šķidrumā, tās tiek turētas temperatūrā, kas imitē govs ķermeņa iekšieni.

“Mēs vēlamies atjaunot dabā līdzsvaru. Mēs uzskatām, ka ietaupot milzīgu daudzumu zemes, samazinot siltumnīcas efekta gāzu emisijas, mēs varam atgriezt Zemei, mūsu planētai, pietiekami daudz resursu, lai tā turpinātu uzturēt sevi. No otras puses, rūpnieciskā lauksaimniecība ir pārtraukusi attiecības starp mums un dzīvniekiem, aplūkojot dzīvniekus kā vienkāršas mašīnas gaļas ražošanai, lai ražotu olbaltumvielas,” uzskata “Aleph Farms” vadītājs Diders Toubia.

Neliela gabaliņa tirdzniecības cena būtu ap 50 dolāriem, kas ir krietni dārgāk, nekā smalkākais steiks, kas pieejams pašlaik. Taču projekta attīstītājs, firma “Aleph Farms” uzskata, ka šāda veida gaļa kādu dienu varētu palīdzēt samazināt mājlopu radīto kaitējumu videi.

Universitātes profesors Jakovs Nahmias pauž: “Gaļas ražošana ir ļoti neefektīva. Tā patērē daudz ūdens resursu, zemes, kuras mums vienkārši nav. Vēlamies pārliecināties, ka mūsu bērni ēd to pašu, ko mēs ēdam šodien, tad mums ir būtiski jāmaina veids, kā mēs to ražojam.”

“Aleph Farms” ir tikai viens no vairākiem šāda veida Izraēlas jaunuzņēmumiem. Jeruzalemes ebreju universitāte sadarbojas ar uzņēmumu “SmartMeat”, lai izstrādātu laboratorijā audzētus vistas un liellopu gaļas produktus. Investoriem šī ideja šķiet interesanta, uzņēmumi investīcijās saņēmuši vairākus miljonus dolāru.

2 komentāri