Izraēlā noslēgušās pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas

Pievienot komentāru
Izraēlā noslēgušās pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas
AP/SCANPIX

Izraēlā notiek balsu skaitīšana pirmstermiņa parlamenta vēlēšanās, un “exit-poll” aptauju dati parāda sīvu cīņu par uzvaru. Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu vadītā labējā partija “Likud” un viņa galvenā sāncenša Benija Ganca vadītā opozīcijā esošā centriskā partija “Zilais un baltais” guvušas līdzīgus rezultātus.

Abi partiju līderi pēc pirmajiem aptauju datiem solīja izveidot stabilu valdību, lai gan pēc iepriekšējām vēlēšanām to neizdevās paveikt. Opozicionāri uzrunās pauda piesardzīgu optimismu un jau paziņoja par koalīcijas sarunu uzsākšanu.

“Politiskās sarunas sākās šonakt. Jau esmu runājis ar saviem kolēģiem no citām partijām par tikšanos tuvākajās dienās. Esmu gatavs runāt ar visiem. Sākot ar šo brīdi, mēs veidosim stipru un vienojošu valdību, kas pārstāvēs cilvēku vairākumu,” akcentēja Gancs.

Aptauju dati liecina, ka abas partijas varētu būt ieguvušas no 30 līdz 33 vietām parlamentā, jeb Knesetā. Lai iegūtu varu Izraēlā, ir jāizveido koalīcija, kurai būtu vairākums no 120 krēslu parlamentā.

Jāatgādina, ka pēc vēlēšanām aprīlī Netanjahu partija “Likud” nokļuva pozīcijā, kurā tai bija jāvienojas par koalīcijas izveidi ar dažādu uzskatu politiskajiem spēkiem, tomēr tas neizdevās. Tādā gadījumā prezidentam būtu jālūdz citam kandidātam uzņemties valdības izveidi, tomēr vēl pirms tam Netanjahu rosināja Knesetam balsot par savu atlaišanu.

Šobrīd 69 gadus vecais Netanjahu tiecas vadīt Izraēlas valdību piekto amata termiņu. Viņš ir Izraēlas premjers kopš 2009. gada, bet pirms tam šīs valsts valdību vadīja 1996.-1999. gadā. Bijušā aizsardzības ministra Avigdora Lībermana sekulārā partija “Yisrael Beitenu”, kurai varētu būt galvenā loma jaunās valdības izveidošanā, ieguvusi no astoņām līdz desmit vietām.