Izraēlā atklātas iespaidīgas sāls alas

0 Komentāru
Izraēlā atklātas iespaidīgas sāls alas
REUTERS/SCANPIX

Izraēla var lepoties ar dažādiem dabas un vēsturiskiem arhitektūras brīnumiem, tomēr viens no tiem nupat kļuvis par rekordistu. Iespaidīgās Malhamas sāls alas pasludinātas par lielākajām pasaulē.

Sāls alu konkurence ir visai šaura niša, tomēr tagad Izraēla var lepoties ar šo titulu.

Malhamas alas atrodas netālu no Nāves jūras. To ieeja būtībā ir milzu caurums zemē, kurā iekšā jādodas ar alpīnisma ekipējumu. Pēc tam ūdens zemē izgrauzis visai iespaidīgu alu sistēmu, kas sniedzas vairāk nekā 10 kilometrus tālu.

Iepriekš lielākās sāls alas titulu turēja Irāna. Tur esošā Namakdanas ala ir aptuveni sešus kilometrus gara, tādēļ šis rekords pārspēts visai būtiski.

Garāko alu izmērīt ļāva tieši jaunās tehnoloģijas, ar kurām var vieglāk uztvert ūdens radītās tukšās telpas zem zemes.

Pētnieki, kas tagad apskata alu, vienu no tās pirmajām lielajām zālēm nodēvējuši par Kāzu zāli. Viņi to raksturo kā ļoti greznu – tādu atmosfēru rada stalaktīti un stalagmīti, kas ir ļoti gaiši un zaigojas saulainā laikā.

Kopumā sāls alas ir ļoti neparasts un rets fenomens pasaulē. Parasti tās nav garākas par vienu kilometru. Ierasts, ka sāls alas ir atrodamas ļoti sausos reģionos – tieši tādos kā Nāves jūras piekraste un sausie tuksneši Irānā.

Zinātnieki gan norāda, – lai gan aktīvā pētniecība ir cauri, tāpat varētu atklāties vēl kādi nezināmi alas tuneļi, un tā varētu būt pat garāka. Katrā ziņā ūdens to var arī turpināt izskalot, ik gadu pagarinot.

0 Komentāru