Itālijā, visticamāk, gaidāmas parlamenta ārkārtas vēlēšanas

Pievienot komentāru
Itālijā, visticamāk, gaidāmas parlamenta ārkārtas vēlēšanas
Karlo Kotarelli (Foto: Reuters / LETA)

Krīzi Eiropas Savienībā draud izraisīt politiskās jukas Itālijā. Pēc nesenajām vēlēšanām vairākumu ieguva politiskie spēki, kuri starptautiskās preses vērtējumā gatavojas izveidot “pirmo īsto populistu valdību Rietumeiropā”.

Taču tik radikālu pavērsienu cenšas novērst Itālijas prezidents. Iespējams, tāpēc būs jaunas vēlēšanas, kurās vēl labākus rezultātus varētu uzrādīt partijas, kuras aģitē par Itālijas aiziešanu no eirozonas.

Jau vairāk nekā trīs mēnešus Itālija ir politiskā strupceļā. Pēc 4. martā notikušajām vēlēšanām nevienam politiskajam spēkam neizdevās gūt valdības veidošanai nepieciešamo vairākumu.

Tomēr pagājušajā nedēļā Itālijas prezidents Serdžo Matarella uzticēja populistiskās Pieczvaigžņu kustības un labējās Līgas kandidātam Džuzepem Kontem kabineta veidošanu.

Cerības par politiskās krīzes atrisinājumu gan nepiepildījās. Itālijas prezidents nepiekrita finanšu ministra amata pretendentam, kuram ir kritiski uzskati par eiro zonu.

Svētdien pēc tikšanās ar prezidentu Konte atteicās no valdības veidošanas.

“Es aicināju, lai šai ministrijai viņi izvēlētos politiķi, kurš nāk no vairākuma un atbilst tam, par ko mēs vienojāmies. Nevis tādu persona, kurš, visticamāk, varētu provocēt Itālijas izstāšanos no eiro zonas,” sacīja Matarella.

Itālijas jauno valdību veidojošo partiju līderi skarbi kritizēja prezidentu, pieprasot viņa impīčmentu un ārkārtas vēlēšanas. Tikmēr pats prezidents uz sarunām pirmdien izsauca bijušo Starptautiskā Valūtas fonda ekonomistu Karlo Kotarelli un viņam uzticēja pagaidu valdības vadīšanu līdz pirmstermiņa vēlēšanām.

“Prezidents mani lūdza piedāvāt parlamentam programmu, kā nokļūt līdz pirmstermiņa vēlēšanām. Es drīzumā piedāvāšu prezidentam ministru sarakstu. Pēc tam stāšos parlamenta priekšā ar programmu, kas piedāvās apstiprināt budžetu 2019. gadam, tad parlaments tiktu izjaukts un jaunās vēlēšanās notiktu 2019. gada sākumā,” komentēja Kotarelli.

64 gadus vecais Kotarelli, iepriekš strādājot Starptautiskajā Valūtas fondā, ieguva iesauku “Misters Šķēres” ar aicinājumiem samazināt budžeta tēriņus Itālijā.

Vairums partiju jau ir paziņojušas, ka neatbalstīs tehnokrātu valdību un prasīs jau rudenī rīkot jaunas vēlēšanas.