Itālijā topošā valdība raisa satraukumu Eiropas Savienībā

Pievienot komentāru
Itālijā topošā valdība raisa satraukumu Eiropas Savienībā
Foto: Reuters / LETA

Pēc trīs mēnešu ilgām diskusijām pielikts punkts politiskajai krīzei Itālijā. Valsts prezidents Serdžio Matarella uzticējis populistiskās Pieczvaigžņu kustības un labējās Līgas izvirzītajam premjerministra amata kandidātam Džuzepem Kontem veidot jauno valdību.

Tādējādi šī būs pirmā reize, kad kādu no Eiropas Savienības dibinātājvalstīm vadīs populistiski un eiroskeptiski noskaņota valdība.

Itālijas valdība šādā sastāvā sola samazināt nodokļus, atvieglot taupības pasākumus, palielināt sociālos izdevumus un pastiprināt nelegālo migrantu deportēšanu. Eiroskeptiskās partijas arī solījušas pārskatīt Itālijas līgumus ar Eiropas Savienību.

 

Džuzepe Konte
Itālijas premjerministra amata kandidāts

Mūsu valsts gaida pārmaiņas un mūsu pienākums ir tās ieviest, piepildīt to, ko esam solījuši saviem vēlētājiem. Visu mūžu esmu bijis advokāts un aizstāvējis daudzu cilvēku intereses – tagad mans uzdevums ir rūpēties par Itālijas tautas interesēm – tas nozīmē, veikt kardinālas izmaiņas, kas veicinās mūsu valsts izaugsmi.

Jaunākās aptaujas dati liecina, ka populistu un eiroskeptiķu valdību atbalsta 60% itāļu. Jaunā valdība varētu nodot amata zvērestus jau šajā nedēļā.

Tikmēr ar bažām uz Itālijas jaunās valdības iecerēto politikas kursu skatās starptautiskā sabiedrība, kas norāda, ka Itālija šādā vadībā var sagādāt ne vienu vien pārsteigumu Eiropas Savienībai. Šie politiskie spēki jau vairākkārt paziņojuši, ka necietīs nelegālās imigrācijas radīto slogu un atvērs bēgļiem ceļu uz pārējo Eiropu.

Itālijas prezidenta lēmums uzticēt valdības veidošanu populistiski noskaņotajiem spēkiem raisījis satraukumu cilvēktiesību aizstāvjiem, kas norāda, ka jau šobrīd saņēmuši skaidrus signālus, ka nelegālās imigrācijas atbalsta un integrācijas programmas vairs netiks atbalstītas.

 

Andrea Kosta
cilvēktiesību organizāciju pārstāvis

Mēs esam ļoti noraizējušies par šo jauno valdību. Tiesa, arī iepriekšējā nebija pietiekami spēcīga, lai risinātu šo samilzušo krīzi mūsu valstī, bet šie jau ir darījuši skaidru savu pozīciju. Kas būs tālāk? Mums ir bail iedomāties.

 

 

Itālijā šobrīd uzturas vairāk nekā 600 000 nelegālo imigrantu. Liela daļa no tiem mīt bēgļu nometnēs.