Itālijā cenšas saglabāt aizsargājamās Eiropas dateļgliemenes

1 komentārs
Itālijā cenšas saglabāt aizsargājamās Eiropas dateļgliemenes
PN/SCANPIX

Itālijā pēdējos gados pieliktas īpaši lielas pūles, lai aizsargātos pret Eiropas dateļgliemeņu nelegālu iegūšanu – šīs “melnajā tirgū” par delikatesi uzskatītās jūras veltes ir pamatakmens gleznainiem jūras klinšu veidojumiem Itālijas piekrastē, vēsta “900 sekundes”.

Eiropas dateļgliemene attīstās vairāku desmitu gadu garumā. Nelegālās zvejniecības darboņi noteikuši, ka apmēram 80 gadu vecas gliemenes ienes lielāko naudu “melnajā tirgū”. To cena par vienu kilogramu var sasniegt vairākus simtus eiro.

Tomēr šīs gliemenes ir stingri aizliegts pašrocīgi iegūt un patērēt, tās ir aizsargājamas. Kamēr parastās gliemenes lielākoties dzīvo dzelmē vai pieķērušās kādam akmenim, Eiropas dateļgliemene savu vidi rada jūras pamatnē, faktiski, iekārtojoties klinšu iekšpusē.

Eksperti norāda, ka skaistās klintis, piemēram, tūristu iemīļotās Kapri salas piekrastē, nevarētu eksistēt bez dateļgliemeņu palīdzīgas – tās ātri vien sadruptu.

Tādēļ Itālijas likumsargi pievērš īpaši lielu vērību notiekošajam piekrastē. Bieži šeit patrulē helikopters un novērošanas laivas. Nelegālie zvejnieki pielieto pneimatiskos urbjus, lai iegūtu gliemenes no klintīm. Vēl nesen tika apturētas divi grupējumi, kas ieguva un pārdeva dateļgliemenes – policijas operācija ilga divu gadu garumā.

Policija īpaši pievērš uzmanību nelegālajai tirdzniecībai svētku laikā, piemēram, Ziemassvētkos un Lieldienās. Tad aktivizējas maluzvejnieku grupējumi.

1 komentārs