Islandē vulkāna apkārtnē “izaugušas” klintis

Pievienot komentāru
Islandē vulkāna apkārtnē “izaugušas” klintis
Ilustratīvs foto: AFP/SCANPIX

Bardarbungas vulkāna apkārtnē Islandē pēkšņi parādījušās vairākus kilometrus gara klinšu josla, kas liecina par tur notikušu vulkāna izvirdumu. Zinātnieki ķērušies klāt pie klinšu pētīšanas.

Šādas klintis parasti veidojas vulkāna izvirduma laikā no tā izmestās lavas. Tādēļ pie Bardarbungas atklātās klintis liek zinātniekiem domāt, ka tur ir notikuši vairāki izvirdumi. Tomēr nav zināms, kad tieši šī četrus līdz sešus kilometrus garā klinšu josla ir izveidojusies, informē zinātnieki.

Bardarbungas vulkāna klintis tika pamanītas, apkārtni apsekojot ar helikopteru. Iepriekš tās nebija manītas, jo šo vietu klāja ledus, kas tagad tas ir nokusis.

Tikmēr Meteoroloģiskais dienests paziņojis, ka tas nav reģistrējis nekādus jaunus būtiskus vulkāna pazemes grūdienus. Daudzie pazemes grūdieni Islandes lielākajā vulkāniskajā sistēmā jau vairākas nedēļas rada bažas par izvirdumu, kas var radīt arī traucējumus aviosatiksmē. Pētnieku uzmanībās lokā nonācis kāds vairāk nekā 130 gadus snaudošs vulkāns – Askja.

Pirms četriem gadiem, pēc cita vulkāna – Eijafjadlajegidla – izvirduma, Eiropas gaisa telpa tika slēgta uz sešām dienām. Tāpat tika atcelti vairāk nekā 100 tūkstoši lidmašīnu reisu.