Īrijas Eiropas lietu ministrs: ES radīšana ir mazo valstu suverenitātes kulminācija

2 komentāri
Īrijas Eiropas lietu ministrs: ES radīšana ir mazo valstu suverenitātes kulminācija
REUTERS/SCANPIX

Īrijas sadarbība ar Latviju patlaban ir cieša un Dublinai ļoti nozīmīga, abas valstis vieno kopīgas intereses, turklāt Eiropas Savienības (ES) radīšanu var uzskatīt par mazo valstu suverenitātes kulmināciju, intervijā aģentūrai LETA norādīja Īrijas valsts ministrs Eiropas lietās Tomass Bērns.

Viņš pateicās Latvijai par atbalstu breksita laikā, tāpēc tagad Īrija tiecoties pievērst lielāku uzmanību jautājumiem, kas ir aktuāli Latvijai.

“Īpaši vēlos pateikties Latvijas valdībai un iedzīvotājiem par solidaritāti breksita procesā. Tas mums bija ļoti svarīgi. Īrija varēja paļauties uz Latviju kā uz uzticamu partneri, un mēs ar prieku strādājām pie jautājumiem, kas mūsu valstīm bija nozīmīgi, tādējādi stiprinot un padziļinot attiecības starp Īriju un Latviju, un tas mums ir ļoti svarīgi,” uzsvēra ministrs.

Kaut arī Īrijas dienaskārtībā nav tie paši jautājumi, kas Latvijai, tomēr ir ļoti svarīgi, ka “mēs saprotam viens otra izaicinājumus”, norādīja Bērns.

“Piemēram, Latvija izturējās ar lielisku sapratni breksita jautājumos, savukārt mēs cenšamies uzturēt ļoti stingru nostāju pret Baltkrieviju ne tikai cilvēktiesību jautājumos un humānās situācijas dēļ, bet arī saistībā ar drošības draudiem kaimiņvalstīm. Savukārt attiecības ar Krieviju ļoti cenšamies uzturēt atbilstoši ES skatupunktam. Jāteic, ka Krievijas attiecības ar ES nebūtu ļoti augstu Īrijas informatīvajā telpā, tomēr pēc tam, kad izjutām tik lielu solidaritāti ar mums breksita gaitā, tagad mūsu pienākums ir vairāk pievērsties, piemēram, jautājumiem, kas ietekmē Latviju. Un mēs to darām gan ANO Drošības padomē, kuras locekle Īrija ir, gan pie ES sarunu galda,” izteicās Bērns.

Viņš pauda pārliecību, ka mazajām valstīm ir jāturas kopā, “jo mums ir mūsu mazās intereses”. “ES radīšana, manuprāt, ir mazo valstu suverenitātes kulminācija. Kā jūsu gadījumā, kad jums ir ārlietu ministrs Edgars [Rinkēvičs], kurš ir otrais visilgāk strādājušais ārlietu ministrs Eiropas ministru padomē – tas dod Latvijai autoritāti. Un līdz ar šādām personībām, mūsu tiesībām un to, kā mēs izmantojam savas balsis, mēs iegūstam autoritāti, kas tiek izmantota visā Eiropā. Domāju, ka tas mūsu balsis padara daudz spēcīgākas,” izteicās Bērns.

Ministrs jokoja, ka, tiekoties ar tik pieredzējušiem cilvēkiem kā Rinkēvičs, viņam ar tikai gadu ilgu pieredzi ministra amatā ir svarīgi “ieslēgt klausīšanās režīmu”.

Šonedēļ Īrijas valsts ministrs Eiropas lietās Tomass Bērns bija ieradies Latvijā darba vizītē. Tās gaitā viņš tikās ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču un Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu-Lukaševicu.

2 komentāri