Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; tankkuģis pirms tam iekļuvis avārijā

0 Komentāru
Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; tankkuģis pirms tam iekļuvis avārijā
REUTERS/SCANPIX

Irānas varas iestāžu piektdien Hormuza šaurumā sagrābtais britu tankkuģis “Stena Impero”, uz kura atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais, ir noenkurots Banderabasas ostā, sestdien paziņoja vietējās amatpersonas.

“Britu tankkuģis “Stena Impero” savā ceļā sadūrās ar zvejas kuģi, un, kā to paredz likums, pēc negadījuma ir jānoskaidro tā iemesli,” sacīja Hormozgānas provinces ostas un jūras organizācijas ģenerāldirektors Allāhs Morads Afifipūrs.

Uz kuģa “Stena Impero”, kas kuģo zem Lielbritānijas karoga un pieder Lielbritānijas kompānijai “Stena Bulk”, “ir 23 apkalpes locekļi, un viņi visi atrodas uz kuģa” Banderabasas ostā, Afifipūrs sacījis Irānas ziņu aģentūrai “Fars”.

18 no apkalpes locekļiem, tostarp kapteinis, ir Indijas pilsoņi, bet pārējie apkalpes locekļi ir Filipīnu, Latvijas un Krievijas valstspiederīgie.

Uz “Stena Impero” dienējošais Latvijas valstspiederīgais ir kapteiņa vecākais palīgs, aģentūru LETA informēja VAS “Latvijas Jūras administrācijas” sabiedrisko attiecību speciāliste Sarma Kočāne.

Hormozgānas provinces amatpersona sacīja, ka pēc sadursmes Irānas zvejas laivas apkalpe “sazinājās ar britu kuģi, bet nesaņēma nekādu atbildi”.

“Kad britu kuģis neatbildēja zvejas laivai, atbilstoši likumā paredzētajām procedūrām tās apkalpe informēja Hormozgānas ostas un jūras biroju,” viņš piebilda.

Irānas Revolucionārā gvarde piektdien apstiprinājusi, ka Hormuza šaurumā sagrābusi britu tankkuģi “Stena Impero”, kas “pārkāpis starptautiskās tiesības”.

“Stena Bulk” paziņoja, ka tās kuģis “pilnībā ievērojis visus kuģošanas un starptautiskos regulējums”. Netiek ziņots, ka kāds no apkalpes būtu ievainots.

Lielbritānija paziņoja, ka Irāna šaurumā ir sagrābusi divus kuģus, bet britu kompānija “Norbulk Shipping”, kurai pieder otrs kuģis “Mesdar”, paziņoja, ka zem Libērijas karoga braucošais “Mesdar” ir atbrīvots. Uz tā īslaicīgi bija uzkāpuši karavīri, bet pēc tam kuģim atļāva braukt prom un visi apkalpes locekļi ir “drošībā un jūtas labi”.

Hormuza jūras šaurums Persijas jūras līcī ir viens no svarīgākajiem naftas transportēšanas ceļiem, un tur pēdējā laikā notikušie incidenti ievērojami vairojuši spriedzi reģionā.

Īpaši saspīlētas kļuvušas Irānas attiecības ar ASV un Lielbritāniju.

Jūlija sākumā pie Gibraltāra britu varasiestādes arestēja Irānas tankkuģi, kas tiek vainots pret Sīriju vērsto sankciju pārkāpšanā.

0 Komentāru