Irāna prasa ES 60 dienu laikā garantēt kodolvienošanos

Pievienot komentāru
Irāna prasa ES 60 dienu laikā garantēt kodolvienošanos
Foto: EPA / LETA

Eiropas Savienība nonākusi prasību krustugunīs vienlaikus no Irānas un ASV. Irāna devusi divus mēnešus, lai bloks garantētu kodolvienošanās tālāku izpildi, savukārt ASV palielina spiedienu, lai sabiedrotās valstis novēršas no līguma.

Irāna pašlaik aktīvi norīkojusi sūtņus uz kodolvienošanās līgumā iesaistītajām valstīm. Rīt par līgumu notiks sarunas Briselē – Irānas ārlietu ministra Džavada Zarifa tikšanās laikā ar Francijas, Lielbritānijas un Vācijas ārlietu ministriem. Eiropas lielvalstis gan pieprasījušas par mēnesi ilgāku laiku, lai izlemtu par savu iesaisti un tālākajiem soļiem.

Savukārt otrpus okeānam Donalda Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons vakar paziņoja, ka ASV neizslēdz iespēju piemērot sankcijas tām Eiropas kompānijām, kuras turpinās veikt darījumus ar Irānu. ASV valsts sekretārs gan akcentējis, ka lēmums izstāties no vienošanās nav veikts, lai “iegāztu” partnerus Eiropā.

“Neveicām izstāšanos, lai kaitētu Eiropai. Īso laiku, ko pavadīju valsts sekretāra amatā veltīju, lai izlabotu līgumā esošās kļūdas, tomēr nespējām panākt vienošanos. Ceru, ka tuvākajās nedēļās izveidosim darījumu, kas patiešām strādā un pasargā pasauli ne tikai no Irānas kodolprogrammas, bet arī raķetēm un naidīgās uzvedības,” norāda ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

Pēc izstāšanās no kodolvienošanās ASV jau sākusi atjaunot sankcijas Irānai, solot tās pastiprināt tuvākajās nedēļās.