Irānā notiek plašas demonstrācijas pret ASV

0 Komentāru
Irānā notiek plašas demonstrācijas pret ASV
AFP/SCANPIX

Tūkstošiem cilvēku svētdien izgāja Irānas galvaspilsētas Teherānas ielās, atzīmējot 39. gadadienu kopš ASV vēstniecības ieņemšanas. Demonstrācija notiek dienu pirms stājas spēkā ASV prezidenta Donalda Trampa atjaunotais sankciju režīms. Irāna uz to reaģējusi ar paziņojumu, ka ir labi sagatavojusies un ir gatava jebkādām sankcijām.

Skandējot lozungus “Nāvi Amerikai” un “Nāvi Izraēlai”, milzīgi cilvēku pūļi izgāja demonstrācijās galvaspilsētā Teherānā, kā arī citviet Irānā.

Tradicionāli šajā dienā tiek atzīmēta gadadiena kopš ASV vēstniecības ieņemšanas. 1979. gadā, īsi pēc Islāma revolūcijas, Irānas studenti iebruka ASV vēstniecībā, sagrābjot par ķīlniekiem 52 amerikāņus un turot viņus gūstā 444 dienas. Šo incidentu iedvesmoja tālaika ASV ārpolitika – jo Vašingtona līdz Revolūcijai atbalstīja autokrātisko Irānas līderi Rezu Pehlavi.

Tagad Irānas sabiedrībā niknumu pret ASV un neuzticību Vašingtonai uzjundījis Trampa lēmums pilnībā atjaunot visas sankcijas, kas tika atceltas pēc 2015. gadā parakstītās starptautiskās vienošanās par Irānas kodolprogrammu, no kuras ASV izstājās. Viena sankciju daļa jau tika ieviesta augustā, otrā kārta ir vērsta pret Irānas jūras transporta, finanšu un enerģētikas jomām. Demonstranti atzīst, ka sankciju dēļ viņu ikdiena ir kļuvusi grūtāka – taču tas tikai vairo viņu sašutumu pret ASV.

Irānas amatpersonas arī norāda, ka šīs sankcijas nekādu būtisku efektu neatstās, gluži otrādi – tās ir saliedējušas politiskos spēkus vienotā frontē.

“Irāna ir pieradusi pie ASV sankcijām. Tas, ko mēs redzam šodien, ir psiholoģiska ofensīva. Viņi vienkārši ir pastiprinājuši tās sankcijas, kas jau bija, nekas jauns nav nācis klāt. Tas, kas ir jauns, – tā ir vienotība starp visiem Irānas politiskajiem spēkiem. Visi ir vienoti, nosodot sankcijas un aizstāvot Irānas politiku,” atzīst Irānas parlamenta ārlietu komitejas vadītājs Heshmatolla Flahatpišehs.

“Tramps tāpat kā savulaik Sadams Huseins ir nolēmis mēroties spēkiem ar Irānu. Viņš grib apspiest un spīdzināt Irānas tautu. Viņš ir sācis karu ar Irānas tautu, it īpaši sievietēm un bērniem,” piebilda Irānas parlamenta spīkers Ali Laridžani.

ASV norāda, ka sankciju nolūks nav gāzt Irānas valdību, bet gan piespiest to radikāli mainīt savu politiku, tai skaitā – pārtraukt atbalstu tādiem grupējumiem kā Hezbollā un izbeigt tālas darbības ballistisko raķešu programmu. Tiesa gan 8 valstīm ierobežotu laiku un ierobežotā apmērā būs atļauts turpināt importēt Irānas naftu. Šo valstu saraksts nav publiskots, taču pēc neoficiālām ziņām starp tām ir Itālija, Indija, Dienvidkoreja un Japāna. Irāna uzskata, ka šāds izņēmums apstiprina, ka Vašingtona apzinās tās ietekmi naftas tirgū.

0 Komentāru