Irākas kurdi referendumā pauž viedokli par neatkarību; kaimiņvalstīs notiekošais sagaidīts ar sašutumu un bažām

0 Komentāru

Irākas kurdi pirmdien, 25. septembrī, dodas uz referendumu, lai paustu savu viedokli par neatkarīgas valsts izveidi. Paši kurdi balsot dodas ar svētku sajūtu, taču Irākas un kaimiņvalstu valdībās referendums sagaidīts ar sašutumu un bažām.

Lai gan balsojums ir tikai simbolisks, bez juridiskām sekām, kategoriski pret kurdu neatkarības centieniem ir arī Turcija un Irāna, kurās dzīvo liels skaits kurdu.

Kurdu apdzīvotā teritorija mūsdienās sadalīta starp Turciju, Irāku un Sīriju, Irānu. Irākas Kurdu apgabals, kurā pirmdien notiek starptautiski neatzīts referendums, izveidots 1992. gadā, bet oficiālu autonomiju ieguva pēc 2003. gadā ASV vadītā iebrukuma, kā rezultātā gāzts Sadama Huseina režīms.

Referenduma rezultāts nebūs juridiski saistošs, taču tiek uzskatīts, ka tas laika gaitā tomēr var aizvest līdz reģiona neatkarībai. Kurdi uz balsošanu dodas pacilātā garastāvoklī, ar visām ģimenēm, cerot, ka šis ir sākums ceļā uz brīvību.

Pret referendumu iebilst Irākas valdība, uzskatot to par antikonstitucionālu. Negatīvi referendumu uztver ASV un citas Rietumvalstis, arī kurdu apdzīvotā Irāna un Turcija, kas baidās par separātisku noskaņojumu uzplaiksnījumiem. No Turcijas 80 miljoniem iedzīvotāju aptuveni ceturtā daļa ir kurdi.

Reaģējot uz referendumu, Turcija slēgusi robežpunktu, aizliedzot ieraukšanu no Irākas ziemeļiem. Vietējiem medijiem gan aizliegts par to ziņot. Pastāv bažas, ka referendums radīs saspīlētu situāciju, un iespējamas arī bruņotas sadursmes.

0 Komentāru