Ir liecības par, iespējams, pirmo atrasto planētu ārpus Piena Ceļa

0 Komentāru
Ir liecības par, iespējams, pirmo atrasto planētu ārpus Piena Ceļa
SWNS/SCANPIX

Astronomi ir atraduši liecības par pirmo planētu, kas jebkad atklāta ārpus galaktikas Piena Ceļš, kurā atrodas planēta Zeme, vēsta “BBC”.

Līdz šim ir atrastas gandrīz 5000 “eksoplanētu” – pasauļu, kas riņķo ap zvaigznēm aiz Saules, taču tās visas ir atradušās Piena Ceļa galaktikā.

Jaunās planētas signāls, ko atklājis NASA Chandra rentgena teleskops, atrodas Mesjē 51 galaktikā, aptuveni 28 miljonu gaismas gadu attālumā no Piena Ceļa.

Tās atrašana ir balstīta uz tranzītiem, planētas pārejai zvaigznes priekšā bloķējot daļu no zvaigznes gaismas un radot raksturīgu spilgtuma kritumu, ko var noteikt ar teleskopiem. Šis vispārīgais paņēmiens jau ir izmantots tūkstošiem eksoplanētu atrašanā.

Pētnieku komanda meklēja rentgenstaru spilgtuma kritumus, kas saņemti no objekta veida, kas pazīstams kā rentgenstaru spilgts binārs. Šajos objektos parasti ir neitronu zvaigzne vai melnais caurums, kas ievelk gāzi no tuvu orbītā esošās pavadošās zvaigznes. Materiāls melnā cauruma tuvumā pārkarst un spīd rentgena viļņu garumā.

Tā kā reģions, kas rada spilgtus rentgena starus, ir mazs, planēta, kas iet tai priekšā, var bloķēt lielāko daļu no rentgena stariem vai pat tos visus, padarot tranzītu vieglāk pamanāmu. Komandas locekļi izmantoja šo paņēmienu, lai noteiktu eksoplanētu kandidātu binārajā sistēmā, ko sauc par M51-ULS-1.

“Metode, kuru mēs izstrādājām un izmantojām, ir vienīgā pašlaik īstenojamā metode planētu sistēmu atklāšanai citās galaktikās. Tā ir unikāla metode, kas ir speciāli piemērota, lai atrastu planētas ap rentgenstaru binārajām sistēmām jebkurā attālumā, no kura mēs varam izmērīt gaismas līkni,” “BBC News” sacīja Hārvarda-Smitsona Astrofizikas centra Kembridžā, ASV doktors Di Stefano.

Tranzīts ilga apmēram trīs stundas, kuru laikā rentgena emisija samazinājās līdz nullei. Pamatojoties uz šo un citu informāciju, astronomi lēš, ka kandidātplanēta varētu būt aptuveni Saturna izmērā un riņķo ap melno caurumu aptuveni divreiz lielākā attālumā nekā no Saules atrodas Saturns.

Pētnieki atzīst, ka ir nepieciešams vairāk datu, lai pārbaudītu viņu teoriju. Pētījums ir publicēts žurnālā “Nature Astronomy”.
0 Komentāru