Indijas tiesas lēmums samazināt sodu par bērnu seksuālu izmantošanu raisa sašutumu

0 Komentāru
Indijas tiesas lēmums samazināt sodu par bērnu seksuālu izmantošanu raisa sašutumu
PN/SCANPIX

Allahābādas tiesas Indijā lēmums raisījis sabiedrības sašutumu, jo tā samazinājusi sodu kādam vīrietim par bērnu seksuālu izmantošanu, vēsta “BBC News”.

Dažas dienas pēc tam, kad Indijas Augstākā tiesa atcēla pretrunīgi vērtēto rīkojumu, ar kuru vīrietis tika atbrīvots no seksuālas vardarbības pret 12 gadus vecu meiteni, jo ar upuri “nav bijis kontakta āda pret ādu”, vēl viens spriedums samazināja cietumsodu – sašutumu izraisījis kāds spriedums saistībā ar vīrieti, kurš notiesāts par 10 gadus veca zēna piespiešanu veikt orālo seksu.

Rīkojumu, kas vienu dienu pirms nozīmīgā Augstākās tiesas sprieduma, bet par kuru ziņots tikai tagad, pasludināja Allahābādas augstākā tiesa Utarpradēšas štata ziemeļos.

Noziegums datēts 2016. gadā, kad vīrietis bija apmeklējis bērna māju un aizvedis viņu uz vietējo templi, kur bija viņu seksuāli izmantojis. Viņš bija iedevis bērnam 20 rūpijas (27 centus; 20 pensus), lai viņš klusētu par uzbrukumu, un draudēja ar sekām, ja viņš par to ziņos.

Pirmās instances tiesa 2018. gada augustā atzina vīrieti par vainīgu “seksuālā vardarbībā pastiprinošos apstākļos” saskaņā ar stingro Počo (bērnu aizsardzība pret seksuāliem nodarījumiem) likumu un piesprieda viņam 10 gadu cietumsodu.

Vīrietis iesniedza apelāciju, un pagājušajā nedēļā augstākās tiesas tiesnesis viņam samazināja cietumsodu līdz septiņiem gadiem, sakot, ka saskaņā ar likumu uzbrukums nav “pastiprināts”, kas nozīmē, ka noziegums bija mazāk smags, nekā to uzskatīja pirmās instances tiesa.

Juridiskie eksperti ir apšaubījuši spriedumu, sakot, ka Počo likumā ir vairāki faktori, kas padara uzbrukumu “pastiprinātu”, no kuriem viens ir, ja upuris ir jaunāks par 12 gadiem.

Tiesas rīkojums ir izraisījis lielu sašutumu Indijā, jo daudzi cilvēki sociālajos medijos to kritizēja. Daudzi norādīja, ka tikai pagājušajā nedēļā Augstākā tiesa, atceļot Mumbajas Augstākās tiesas rīkojumu “nesaskarties ar ādu”, bija paziņojusi, ka tiesnešiem ir jāņem vērā “seksuālais nolūks”, nevis akta detaļas.

Viens “Twitter” lietotājs tiesas raksturoja kā “nežēlīgu un dīvainu”; cits rakstīja, ka “nekāds sods nevar dzēst mazajam zēnam radīto traumu”; un daudzi brīnījās “kas vainas tiesnesim?”

Deputāte Mahua Moitra bija starp tiem, kas “Twitter” pauda dusmas par rīkojumu: “”Wake up High Courts” (“Pamosties Augstākā tiesa!”)— Pocso bija paredzēts, lai paglābtu bērnus no [briesmīgākajiem] noziegumiem. Nemīkstiniet to,” viņa rakstīja.

Indijā dzīvo pasaulē lielākais seksuāli izmantoto bērnu skaits, un katru gadu tiek ziņots par desmitiem tūkstošu gadījumu. Pagājušajā gadā Nacionālais noziedzības reģistru birojs reģistrēja 43 000 noziedzīgu nodarījumu saskaņā ar Počo likumu – tas ir vidēji viens gadījums ik pēc 12 minūtēm.

2007. gadā Sieviešu un bērnu labklājības ministrijas pētījums atklāja, ka vairāk nekā 53% no gandrīz 12 300 aptaujātajiem bērniem ziņoja par vienu vai vairākiem seksuālās vardarbības veidiem. Pētījums atklāja, ka pretēji vispārējam uzskatam, ka vardarbīgi izmanto tikai meitenes, zēni bija vienlīdz pakļauti riskam – 53% no tiem, kuri teica, ka ir cietuši, bija vīrieši.

Un policija stāsta, ka vairāk nekā 90% gadījumu varmākas upurim ir zināmi – tāpat kā 10 gadus vecā zēna gadījumā.

Anuja Gupta, kura ceturtdaļgadsimtu ir strādājusi pie bērnu seksuālās vardarbības, īpaši incestīvas vardarbības, problēmas, saka, ka oficiālie skaitļi neatspoguļo visu, jo vairums gadījumu pat netiek ziņots.

“Bērnu seksuālo izmantošanu sauc par kluso epidēmiju. Tā ir visur. Tā notiek katrās otrajās mājās un vairākās paaudzēs,” viņa saka.

“Taču pastāv stigmatizācija un vispārēja nevēlēšanās runāt par šo tēmu, jo daudzi varmākas ir tuvi ģimenes locekļi. Cilvēki, tostarp izdzīvojušie, saka, ka viņi to atrisinās ģimenes ietvaros, tāpēc katrā lietā, kas nonāk tiesā, simtiem to nedara,” viņa pauda.

0 Komentāru