Indijas galvaspilsētu pārņem necaurredzams smogs

3 komentāri
Indijas galvaspilsētu pārņem necaurredzams smogs
AFP/AP/LETA

Jau trešo dienu Indijas galvaspilsētu Ņūdeli pārņēmis necaurredzams smogs. Redzamība uz ceļiem ir vien pāris metri, taču lielāko satraukumu raisa piesārņotais gaiss, kura dēļ cilvēkiem rodas klepus un asaro acis.

Indijā jau izsenis svaigu gaisu ieelpot var vien laukos un kalnienēs. Pārapdzīvotajās pilsētās automašīnas un dažādi citi pārvietošanās līdzekļi neveiksmīgu laikapstākļu sakritību dēļ rada pamatīgu smogu. Tas ieskauj ne tikai ēku augšējos stāvus, bet uz ceļiem rada tādu miglu, ka dažbrīd jāpacenšas, lai redzētu tālāk par savu degungalu.

Īpaši uztraukti ir veselības eksperti. Ja milzu smoga mākonis neizklīdīs tuvāko dienu laikā, cilvēkiem varot sākties masveida veselības problēmas.

Veselības eksperti aicina arī aizliegt visus publiskos pasākumus. Situācija uz lielceļiem arī ir dramatiska, biezā smoga dēļ šoferi neredz uz ceļa notiekošo un iekļūst avārijās. Posmā uz Jamunas šosejas šodien 24 auto un viena autobusa sadursme ar vairākiem cietušajiem.

Gaisa kvalitāti mēra pēc īpašas skalas, jebkurš rādījums virs 25 punktiem uzskatāms par bīstamu. Ņūdeli situācija ir vairāk nekā kritiska – gaisa kvalitātes rādījums ir 969 punkti. Kaitīgās daļiņas var iekļūt elpošanas sistēmā un nopietni bojāt cilvēka plaušu veselību.

Lai gan mācību iestādēm durvis paliks slēgtas līdz nedēļas beigām, pilsētas vietvara vēl atturas noteikt veselības ārkārtas stāvokli. Tad smoga novēršanai varētu noteikt stingrākus ierobežojumus, piemēram, daļēju automašīnu aizliegumu pilsētā.

3 komentāri