Indijā plosās trakumsērga; tās valdību mudina uzņemties atbildību par miljoniem klaiņojošu suņu

2 komentāri
Indijā plosās trakumsērga; tās valdību mudina uzņemties atbildību par miljoniem klaiņojošu suņu
ZUMAPRESS / SCANPIX

Indijas valdību kongresā oktobra sākumā uzaicinātie eksperti mudinājuši uzņemties atbildību par miljoniem klaiņojošu suņu, kamdēļ valstī izplatās trakumsērga, vēsta “The Guardian”.

Kāds nesens gadījums izgaismo šo problēmu sevišķi skaudri. Brīdī, kad pacients, jauns vīrietis, Bengalūru pilsētas, kas ir Karnātakas štata administratīvais centrs, slimnīcā sasniedza ārstu, bija par vēlu viņu glābt no trakumsērgas.

Pēc tam, kad vīrieti bija sakodis klaiņojošu suņu bars, dodoties iegādāties pienu, viņa ģimene uz brūcēm bija uzklājusi zaļo čili pastu, pēc tam laima sulu, visbeidzot, kad brūce sāka izskatīties drausmīga, kurkumu.

“Viņš slimnīcā ieradās apmēram nedēļu pēc tam, kad viņš tika sakosts. Brūce bija nopietna, un mēs nevarējām viņu glābt. Par suņu kodumiem un mītiem ir tik daudz nezināšanas. Ja slimais suns būtu laikus nošauts, vīrietis būtu glābts,” pauda ārsts.

Cilvēku dzīvības zaudējumi trakumsērgas dēļ veicinājuši Indijas pirmā Trakumsērgas izpratnes samita norisi oktobra sākumā, ko Deli organizēja Integrētā Veselības un labklājības padome, kurā piedalījās arī iepriekš minētā vīrieša ārstējošais ārsts ar mērķi pieprasīt izskaust slimību līdz 2030. gadam. Eksperti saka, ka vienīgais veids, kā to panākt, ir Indijas valdībai padarīt trakumsērgu par tādu slimību, par kuru jāziņo, piemēram, par poliomielītu vai tuberkulozi.

Būtībā ziņošana par šo slimību nozīmētu, ka valdība tam pievērstu pienācīgu uzmanību, mērot saslimstības līmeni, pārraugot progresu un piešķirot resursus un līdzekļus. Indijas valdības programmā būtu jāiekļauj kampaņa sabiedrības informētības uzlabošanai par trakumsērgu, kā arī jāaktualizē klaiņojošo suņu vakcinācijas un sterilizācijas jautājums.

“Trakumsērgas izskaušanai būs nepieciešama ilgstoša programma, kāda mums ir poliomielīta ārstēšanai, lai pasākumus varētu uzraudzīt un novērtēt. Tam nepieciešama vakcinācija un suņu sterilizācija, taču politiskā griba tam visam lielā mērā trūkst,” paudusi  Indijas sieviešu un bērnu attīstības ministre un dzīvnieku labturības aktīviste Maneka Gandija.

Pasaules Veselības organizācijas mērķis līdz 2030. gadam visā pasaulē izbeigt cilvēku ar trakumsērgu mirstību netiks sasniegts, ja Indijai tas neizdosies, jo saslimstības ar trakumsērgu gadījumi Indijā veido 36% īpatsvaru no kopējā saslimšanas gadījumu skaita pasaulē. Indijā gadu gaitā klaiņojošo suņu populācija ir pieaugusi. Tiek lēsts, ka tā svārstās no 35 līdz 40 miljoniem suņu.

Apmeklējiet jebkuru pilsētu vai ciematu, suņu bari, kas parasti ir draudzīgi, bet dažreiz mežonīgi un slimi, ir neizbēgami. Dzīvniekus parasti baro suņu mīļotāji, taču Indijā neviens nav atbildīgs par to vakcinēšanu. Pat ja dzīvnieki ir vakcinēti, bet nav sterilizēti, gadā sunim var piedzimt vairāki kucēni, un viss cikls sākas no jauna.

“Kad es izvedu savu bīglu pastaigā, es nēsāju lielu nūju un man ir jābūt agresīvam, lai atturētu ielas suņus. Tas pilnībā sabojā manu baudu pastaigāties. Klaiņojošos dzīvniekus baro suņu mīļotāji, bet neviens par viņiem neuzņemas atbildību,” stāsta kāds Deli iedzīvotājs.

Indijā gadā ir apmēram 20 000 nāves gadījumu no trakumsērgas. Visā pasaulē katru gadu no trakumsērgas mirst vairāk nekā 59 000 cilvēku, no kuriem aptuveni 40% ir vecumā līdz 15 gadiem.

2 komentāri