Impīčmenta izmeklēšanas vadītājs uzskata, ka Tramps noziedzies smagāk nekā Niksons

2 komentāri

Visa šī nedēļa ASV aizritējusi impīčmenta zīmē. ASV Kongresā noris prezidenta Donalda Trampa atstādināšanas procesa publiskā sadaļa – kongresmeņi uzklausa lieciniekus.

Ir savākti arvien vairāk pierādījumu, ka Donalds Tramps šovasar uz Ukrainu patiešām izdarīja mērķtiecīgu spiedienu, lai panāktu, ka tā sāk izmeklēšanu pret viņa politisko konkurentu Džo Baidenu. Neatkarīgi no tā Trampa partijas biedri viņu joprojām atbalsta, tāpēc reāla atstādināšanas no amata arvien ir maz ticama.

Impīčmenta izmeklēšanu pret Donaldu Trampu sāka septembra beigās aizdomās par to, ka viņš amata pilnvaru laikā pārkāpis valsts konstitūciju.

Proti, jūlija vidū viņš licis apturēt vairāku simtu miljonu dolāru militārās palīdzības piešķiršanu Ukrainai, pēc tam zvanījis Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim un licis saprast, ka palīdzībai dos zaļo gaismu, ja Kijeva sāks izmeklēšanu pret Trampa politisko konkurentu, bijušo ASV viceprezidentu Džo Baidenu un viņa dēlu saistībā ar Ukrainas enerģētikas uzņēmumu “Burisma”, kas tiek turēts aizdomās par naudas atmazgāšanu.

ASV prezidents apsūdzības noliedz un impīčmenta izmeklēšanu nosaucis par “valsts apvērsumu”, “joku”, “raganu medībām” un “linčošanu”.

Pagājušajā nedēļā demokrātu kontrolētajā pārstāvju palātā sākās liecinieku publiska noklausīšanās, kas ilga piecas dienas un nu noslēgusies. Viens no lieciniekiem bija ASV vēstnieks Eiropas Savienībā (ES) Gordons Sondlends.

Viņš atklāja, ka Tramps spiedienu uz Kijevu izdarījis mēnešiem ilgi, pārsvarā ar sava personīgā advokāta Rūdija Džuliāni palīdzību. Apmaiņā pret izmeklēšanu tajā skaitā solīts organizēt Zelenska vizīti Baltajā namā.

Noslēdzot liecinieku uzklausīšanu, impīčmenta lietas izmeklēšanas vadītājs Adams Šifs pavēstījis, ka Tramps noziedzies smagāk nekā savulaik nežēlastībā kritušais prezidents Ričards Niksons, kurš atkāpās pēc tā sauktā “Votergeitas skandāla”.

“Tuvākajās dienās Kongress vienosies, kā reaģēt. Ja prezidents ļaunprātīgi izmantojis savu varu un iejaucies vēlēšanās, ja centies piekukuļot sabiedrotos, lai tie veic izmeklēšanu, kas palīdzētu viņa pārvēlēšanai, mums ir jālemj, vai šāda rīcība ir savienojama ar prezidenta darbu,” norādīja Šifs.

Jāpiebilst, ka Trampa pusē aizvien ir republikāņi. Bijusī Baltā nama Nacionālās drošības padomes amatpersona Fiona Hila liecināšanā pauda pārliecību, ka, aizstāvot prezidentu, republikāņi uzķērušies uz Krievijas izdomātu teoriju, kas vainu ASV vēlēšanu iznākuma ietekmēšanā noveļ uz Ukrainu.

2 komentāri