Igauņu pirts tradīcijas iekļauj kultūras mantojuma sarakstā

Komentāri
Igauņu pirts tradīcijas iekļauj kultūras mantojuma sarakstā
Foto: LETA

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija – UNESCO – papildinājusi Netaustāmā kultūras mantojuma sarakstu. Tajā cita starpā nolemts iekļaut Igaunijas dienvidaustrumos esošā Veru apriņķa tvaika pirts rituālus, kā arī Brazīlijas cīņas mākslu – kapoeiru.

UNESCO Nemateriālajā kultūras mantojuma sarakstā tiek iekļautas zināšanas, prasmes un tradīcijas, kas nodotas no paaudzes paaudzē un kas tiek uzskatītas par svarīgām arī mūsdienās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pieteikumu par savām pirts tradīcijām Igaunija iesniedza pagājušā gada martā.

Veru apriņķī pirts rituāliem ir liela nozīme ikdienas dzīvē. Rituālos ietilpst gan iešana pirtī, gan pirtsslotu veidošana, gan pirts ēku būvēšana un labošana, gan arī gaļas kūpināšana pirtīs.

Iepriekš sarakstā no Igaunijas tikusi iekļauta Kihnu kultūras telpa un polifoniskās dziedāšanas tradīcija, kā arī Dziesmu svētku svinēšana.

Tāpat tagad Netaustāmā kultūras mantojuma sarakstā iekļauta arī Brazīlijas cīņas māksla kapoeira, kas ir ne tikai pašaizsardzības veids, bet arī deja, rituāls un priekšnesums, kā arī sports ar daudziem novirzieniem ne vien Brazīlijā, bet arī citviet pasaulē!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl