Igaunijas prezidenta amatā ievēlēts Alars Kariss

1 komentārs
Igaunijas prezidenta amatā ievēlēts Alars Kariss
POSTIMEES/SCANPIX

Igaunijas parlaments otrdien ievēlējis par nākamo valsts prezidentu Nacionālā muzeja direktoru Alaru Karisu.

Intriga, vai Alars Kariss kļūs par Igaunijas prezidentu, saglabājās divas dienas. Vakar, 30.augustā, balsošanas pirmajā kārtā, ievēlēšanai amatā viņam pietrūka piecu balsu.

Tāpēc šodien, 31.augustā, bija jārīko balsošanas otrā kārta. 63 gadus vecais Nacionālā muzeja direktors Kariss, ko izraudzījusies valdošā koalīcija, joprojām bija vienīgais kandidāts.

Lai kļūtu par Igaunijas prezidentu, jāsaņem visamas divas trešdaļas jeb 68. deputātu balsu. Un pretēji vakardienas balsojumam, Karisam šodien izdevās iegūt nepieciešamo vairākumu. Aizklātās vēlēšanās par viņu nobalsoja 72 Rīgikogu deputāti.

Pateicoties par atbalstu, Kariss sacīja, ka ir noskaņots sadarboties gan ar koalīcijas, gan opozīcijas partijām.

Alars Kariss, jaunievēlētais Igaunijas prezidents

“Es domāju, ka būšu prezidents, kurš centīsies runāt ar visiem politiskajiem spēkiem, lai meklētu ceļu Igaunijas turpmākai attīstībai.”

Par savām galvenajām prioritātēm jaunievēlētais prezidents nosaucis izglītību, zinātni un inovācijas.

Alars Kariss, jaunievēlētais Igaunijas prezidents

“Mums jātiecās būt gudrai un izglītotai tautai. Izglītotiem iedzīvotājiem ir drošāka dzīve, viņi spēj labāk pielāgoties un pārvaldīt savu dzīvi. Izglītība noteikti ir viens no atslēgas vārdiem.”

Alars Kariss ir biologs, pirms kļūšanas par Nacionālā muzeja direktoru, viņš bija valsts kontrolieris, bet pirms tam Tartu Universitātes rektors. Valsts prezidenta amatā viņš stāsies 11. oktobrī, nomainot Kersti Kaljulaidu. Lai gan viņa bija gatava turpināt darbu arī otrajā pilnvaru termiņā, līdzšinējai Igaunijas prezidentei nebija pietiekama atbalsta parlamentā, atkārtotai ievēlēšanai amatā.

1 komentārs