Igaunija tuvu tam, lai pie varas nokļūtu radikālie populisti no EKRE

1 komentārs
Igaunija tuvu tam, lai pie varas nokļūtu radikālie populisti no EKRE
AFP/SCANPIX

Igaunija ir tuvu tam, lai tiktu izveidota valdība bez vēlēšanās uzvarējušās Reformu partijas, toties pie varas varētu nokļūt eiroskeptiskie nacionālisti no Konservatīvās tautas partijas. Tos savā valdībā gatavs ņemt līdzšinējais premjerministrs Jiri Ratass, kurš ar nacionālistiem un partiju “Tēvzeme” pirmdien parakstīja koalīcijas līgumu.

Topošajā koalīcijā bez Centra partijas ir par populistiem dēvētā Konservatīvā tautas partija jeb EKRE un nacionālkonservatīvā “Tēvzeme”. Trijiem spēkiem jaunievēlētajā parlamentā kopā ir 57 no 101 vietas.

Koalīcijas izveidei tika dota zaļā gaisma, kad vēlēšanās uzvarējušajai Reformu partijai, kura kategoriski atteicās valdību veidot ar populistiem un eiroskeptiķiem no EKRE, kurvīti iedeva pārējie potenciālie sadarbības partneri, izņemot vismazāko – Sociāldemokrātu frakciju. Pēc līguma parakstīšanas Ratass pateicās topošajiem sadarbības partneriem par uzticēto godu turpināt vadīt valdību.

“Šīs trīs nedēļas parādīja, ka trim partijām ir vēlme sadarboties un tās ir gatavas kompromisiem. Gribu uzsvērt, ka Igaunija saglabās savas valsts ārpolitisko un aizsardzības kursu,” saka Igaunijas premjers.

Ratass saņēma uzslavas no EKRE līdera Marta Helmes, ka tas nav pakļāvies opozīcijā atstātās Reformu partijas mēģinājumiem sarunas izjaukt: “Sarunas vairākas reizes bija tuvu tam, lai izjuktu, tomēr, pateicoties Ratasam, tas nenotika. Mēs esam gandarīti par vienošanos, par spīti oponentu teiktajam, tas ir ambiciozs, nevis stagnācijas dokuments.”

Zīmīgi, ka bez Marta Helmes, kurš topošajā valdība ieņems iekšlietu ministra amatu, valdībā strādās arī viņa dēls Martins, kurš atbildēs par valsts finansēm. EKRE skandalozu slavu ieguvusi ar ksenofobiskajiem izlēcieniem un negatīvo nostāju pret imigrāciju, abortiem, Eiropu un sadarbību ar kaimiņvalstīm. Cita starpā, partija vēlas apturēt “Rail Baltica” realizāciju.

Populistu nokļūšana pie varas ir liels trieciens Reformu partijas līderei Kajai Kalasai, kura ne bez pamata pēc vēlēšanām pauda cerību kļūt par pirmo sievieti pie Igaunijas izpildvaras stūres. Tīri teorētiski iejaukties valdības izveidē vēl var Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, kura saskaņā ar konstitūciju uztic valdības izveidi konkrētam cilvēkam.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

1 komentārs