Komentāri

Rīgikogu jeb Igaunijas parlaments ievēlējis jaunu Valsts prezidenti – Kersti Kaljulaidu.

Viņa bija vienīgā kandidāte uz šo amatu. Pieteikumu reģistrēt Kaljulaidas kandidatūru CVK bija iesnieguši 90 parlamenta deputāti.

Šo pieteikumu neparakstīja tikai 11 deputāti – visi septiņi opozīcijā esošās Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) deputāti, kā arī četri opozīcijā esošās Centra partijas deputāti.

Igaunijas prezidentu neizdevās nedz parlamentam augusta beigās, nedz elektoru kolēģijai 24. septembrī, jo neviens no kandidātiem nespēja iegūt nepieciešamo balsu skaitu.

Tagadējā Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa otrais piecu gadu amata termiņš noslēgsies oktobrī.

Igauniju ar jauno Valsts prezidenti apsveic arī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, kurš Kaljulaidai novēl spēku un izturību, pildot jaunā amata pienākumus.

”Latvija un Igaunija ir tuvi draugi un uzticami sabiedrotie gan tāpēc, ka esam kaimiņi un mums ir kopīga vēsture, gan kopējo mērķu un vērtību dēļ. Esmu gandarīts, ka mums būs iespēja strādāt kopā, stiprinot Latvijas un Igaunijas ciešās divpusējās attiecības, un pārstāvēt Baltijas reģiona intereses pasaulē. Lai Igaunijas debesis, ezeri un jūra, Igaunijas zeme un Igaunijas ļaužu patriotisms dod spēku atbildīgajā darbā!” uzsver Raimonds Vējonis.

Jāpiebilst, ka Latvijas valsts vadības groži no 1999. līdz 2007. gadam bija Vairas Vīķes-Freibergas rokās, bet Lietuvā patlaban prezidentes amatā ir Daļa Grībauskaite.

Foto – Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida

Kaljulaida dzimusi 1969.gadā. 1992.gadā beigusi Tartu universitātes Bioloģijas fakultāti, bet 2001.gadā šajā pašā augstskolā aizstāvējusi maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā.

1999.gadā kļuvusi par toreizējā premjera Marta Lāra padomnieci ekonomikas jautājumos, bet 2002.gadā iecelta par Igaunijas valsts energokompānijas Eesti Energia Iru koģenerācijas elektrostacijas vadītāju. No 2004. gada pārstāv Igauniju Eiropas Revīzijas palātā. Lai gan viņas amata termiņš beidzās jau maijā, viņa turpina pildīt šos pienākumus, jo Igaunijas valdība nav atradusi jaunu valsts pārstāvi palātā.

No 2001. līdz 2004.gadam bijusi Tēvzemes savienības biedre.

Kaljulaida ir precējusies četru bērnu māte.

Video

Lasi vēl