Igaunijā notiek parlamenta vēlēšanas

Komentāri
Igaunijā notiek parlamenta vēlēšanas
Foto: LETA

Igaunijā šodien, 1. martā, notiek parlamenta vēlēšanas, un sagaidāms, ka pie varas paliks pašreizējā Reformu partijas vadītā koalīcija.

Aptaujas premjerministra Tāvi Reivasa vadītajai Reformu partijai sola 23% balsu. Lai gan prokrieviskā Centra partija valdošajai partijai min uz papēžiem, pat gadījumā, ja tā pārspētu Reformu partiju, tai faktiski nav cerību ķerties pie valdības veidošanas, jo visas lielākās partijas, tostarp gan valdošajā koalīcijā esošie sociāldemokrāti, gan Tēvzemes un ResPublica apvienība (IRL), kas šobrīd atrodas opozīcijā, paziņojušas, ka nekādā gadījumā ar Centra partiju nesadarbosies.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Krievijas agresija pret Ukrainu un bažas, ka Maskava varētu censties arī Igaunijā izmantot lielo krievu minoritāti, lai pakļautu Tallinu savai ietekmei, mudinājušas Reformu partiju savā priekšvēlēšanu kampaņā īpašu uzmanību pievērst valsts aizsardzībai. ”Aizsardzības jautājums, drošības jautājums, es teiktu, ir dienaskārtības pats svarīgākais jautājums,” atzinis Reivass.

”Vidējais igaunis drošības situāciju uzskata par ļoti satraucošu,” norāda Tallinas Universitātes Politikas zinātnes un valdības institūta profesors Raivo Vetiks. Tas noteikti nāks par labu tādām labējām partijām kā Reformu partija un Tēvzeme, kas uzsver nacionālās jūtas.

Reformu partijas un sociāldemokrātu koalīcija, kas no 101 Rīgikogu deputāta vietas šobrīd kontrolē 57, aktīvi iestājas par stingrām Eiropas Savienības (ES) sankcijām pret Krieviju, kā arī cenšas panākt pastāvīgu NATO militāro klātbūtni Igaunijā.

Satraukumu par drošības situāciju, kuru izraisījis Krievijas iebrukums Ukrainā, vairojusi Krievijas kara aviācijas un karaflotes aktivitāte Igaunijas gaisa telpas un ūdeņu tiešā tuvumā, kā arī Igaunijas drošības policijas virsnieka nolaupīšana pie Krievijas robežas pagājušā gada vasarā.

Saskaņā ar aptauju, kuru laikā no 4. līdz 18.februārim veicis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums TNS Emor, par Reformu partiju, kas dažādu koalīciju vadībā atradusies pie varas kopš 2005.gada, gatavojas balsot 23% igauņu, taču tai cieši seko Centra partija, kuru atbalsta 22% vēlētāju, pamatā tā dēvētie krievvalodīgie.

Tikmēr uzņēmuma Turu-uuringute AS tajā pašā laikā veiktā aptauja liecina, ka Centra partiju, kuru vada pašreizējais Tallinas mērs Edgars Savisārs, atbalsta 27% vēlētāju, bet Reformu partija no tās atpaliek par pieciem procentpunktiem.

Savukārt sociāldemokrāti var cerēt uz 18% balsu, bet IRL – uz 16%.

Analītiķi uzskata, ka pie varas paliks Reformu partijas un pašreizējā aizsardzības ministra Svena Miksera vadīto sociāldemokrātu koalīcija, kurai varētu pievienoties arī konservatīvā IRL. Savukārt premjera krēslu, domājams, saglabās 35 gadus vecais Reivass, kas šobrīd ir gados jaunākais valdības vadītājs Eiropā.

Savisārs īpaši necenšas slēpt savu prokrievisko noskaņojumu un publiski apšaubījis oficiālās Tallinas nostāju pret tā dēvēto Krimas referendumu, kas kalpoja Kremlim par formālo pamatojumu šīs Ukrainai piederošās pussalas aneksijai.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl