Igaunijā “AstraZeneca” vakcīnu iesaka cilvēkiem vecumā līdz 70 gadiem

1 komentārs
Igaunijā “AstraZeneca” vakcīnu iesaka cilvēkiem vecumā līdz 70 gadiem
REUTERS / SCANPIX

Igaunijā nolemts ar Lielbritānijas un Zviedrijas uzņēmuma “AstraZeneca” izstrādāto Covid-19 vakcīnu ieteikt vakcinēt cilvēkus vecumā līdz 70 gadiem, jo gados vecākiem cilvēkiem šī vakcīna nav izmēģināta pietiekamā apjomā, lai novērtētu tās efektivitāti, sabiedriskajai raidorganizācijai ERR ceturtdien pastāstījis valsts imunoprofilakses ekspertu darba grupas pārstāvis Alars Irss.

“Dati par šīs vakcīnas efektivitāti vecākiem cilvēkiem nav pietiekami, jo viņi pētījumos iesaistīti vēlāk, novērošanas laiks bijis pārāk īss un Covid-19 gadījumu šajos pētījumos pārāk maz, lai izdarītu galīgus secinājumus,” norādījis Irss, kas ir arī Eiropas Zāļu aģentūras cilvēkiem paredzēto medikamentu komitejas loceklis un Igaunijas Zāļu departamenta medicīniskais padomnieks.

Lasi vēl: Latvijas eksperti ir pārliecināti par ”Astra Zeneca” vakcīnas efektivitāti visās vecuma grupās

“Vakcīnas efektivitāte pētīta galvenokārt cilvēkiem vecumā no 18 līdz 55 gadiem, bet, ņemot vērā, ka pietiekams antivielu daudzums konstatēts arī vecākiem cilvēkiem un vecāka gadagājuma cilvēki vakcināciju panesuši vieglāk nekā jaunie, tad, balstoties uz šiem datiem, var izdarīt vispārinājumu par vecumu līdz 70 gadiem,” viņš sacījis. “Zinot, ka pašlaik nav skaidrības par šīs vakcīnas efektivitāti vecākiem ļaudīm, mēs iesakām cilvēkiem vecumā virs 70 gadiem izmantot citas vakcīnas.”

Irss piebildis, ka pētījumi, kas pašlaik notiek Amerikas Savienotajās Valstīs, tuvāko mēnešu laikā ļaus iegūt papildu informāciju.

Izlasi arī šo: Covid-19 vakcīna: Oksfordas Universitātes un “Astra Zeneca” pētījumi uzrāda vismaz 70% efektivitāti

Iepriekš minēto iemeslu dēļ vecuma ierobežojumus potēšanai ar “AstraZeneca” vakcīnu, ko janvāra nogalē apstiprināja Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) un Eiropas Komisija (EK), jau noteikušas vairākas citas valstis, piemēram, Vācija, Somija un Zviedrija.

Ekspertu darba grupas atzinumā teikts, ka Igaunija šai ziņā rīkojusies tāpat kā tās kaimiņvalsts Somija, kas šonedēļ arī noteica, ka šī vakcīna izmantojama cilvēkiem vecumā līdz 70 gadiem.

Kā pastāstījusi Igaunijas Sociālo lietu ministrijas pārstāve Eva Lehtla, saistībā ar šo vecuma ierobežojumu nedaudz mainīsies kopējā vakcinācijas kārtība, proti, pašlaik Igaunijā pret Covid-19 tiek potēti cilvēki, kas vecāki par 80 gadiem, bet “AstraZeneca” vakcīna tiks piedāvāta cilvēkiem, kas vēl nav sasnieguši 70 gadu vecumu.
1 komentārs