Igaunijā aizturētie robežpārkāpēji – bijušie KGB darbinieki

0 Komentāru
Igaunijā aizturētie robežpārkāpēji – bijušie KGB darbinieki

Septembra beigās uz Igaunijas-Krievijas robežas notika kāds interesants incidents – šoreiz Igaunijas pusē aizturēti Krievijas pilsoņi. Kādā rudenīgā priekšpusdienā Narvas upē apmēram pa vidu divi sirmi kungi laivā makšķerēja. Kad viņiem tuvojās Igaunijas robežsargu kuteris, vīri pārgriezuši enkura virvi un centušies airēt uz upes otru krastu – uz Krieviju. Taču bēgšanas mēģinājums neizdevās. Laiva tika aizāķēta un makšķernieki aizvilkti uz Igaunijas krastu. Viņi pa ceļam uz krastu vēl trīs reizes paguvuši pārgriezt tauvu.

Vēlāk atklājās, ka tie nav parasti makšķernieki, bet gan pensionēti Krievijas drošības dienesta darbinieki – sešdesmit četrus gadus vecais Mihails Suhošins un desmit gadus par viņu jaunākais Aleksandrs Ladurovs, ziņo Krievijas portāls “47news”. Aizturēto biogrāfijas dod lielisku pamatu medijiem un ekspertiem turpināt igauņu un krievu spiegu sāgu, šo notikumu sasaistot ar Estona Kohvera mīklaino nonākšanu Krievijas specdienestu nagos septembra sākumā.

Abi zivju cienītāji ir dienējuši KGB struktūrās gan Krievijā gan Centrāleiropas valstīs, bet pēc Padomju Savienības sabrukuma tās pienākumu pārmantotājā FSB. Suhošins pensijā devies 1995. gadā, bet Ladurovs 2010. gadā. Abi uzdienējušies līdz majora pakāpei, savu karjeru beidzot Ļeņingradas apgabala Gatčinas pilsētas armijas daļā. Arī savam hobijam abi izmantojuši Gatčinas armijas daļas Mednieku un makšķernieku biedrības bāzi, no kuras uz copi devušies 20. septembra rītā.

Šobrīd lietu par nelikumīgu robežas šķērsošanu izmeklē Viru apgabala prokuratūra. Pašiem pārkāpējiem patlaban ir aizdomās turēto statuss, un viņi atrodas apcietinājumā, kura maksimālais termiņš ir pusgads. Viru prokuratūrā raidījumam “Nekā personīga” skaidroja, ka atbilstoši Igaunijas kriminālprocesa likumiem garākais pieļaujamais izmeklēšanas ilgums šādu kategoriju lietām var būt pieci gadi, taču šī noteikti tikšot izskatīta ātrāk. Nodarījuma kvalifikācija paliek nemainīga un spiegošanu prokuratūra neizmeklē.

Tas varētu likties saprotami, taču šā notikuma fons tomēr liek pieļaut arī provokācijas iespēju. Pirmkārt, pēc abu kungu aizturēšanas Igaunijas robežsargi akcentē, ka pagaidu bojas Narvas upē ir izvietotas pietiekami bieži un kontroles līnija ir labi redzama, tāpēc robežpārkāpumi neuzmanības dēļ tajā ir ļoti reti.

Igaunijas Ārpolitikas institūts, Ahto Lobjakass
Šim jautājumam ir divi līmeņi. Attiecību priekšvēsture sākās trīs, četrus, piecus gadus atpakaļ, kad Igaunijas slepenais dienests pēc kārtas aizturējis trīs augsta līmeņa krievu “kurmjus”, visus apcietināja, un apzināja daudz punktu, kuros Krievijas FSB varētu būt bijis iejaukts.
Otrs līmenis ir notikušais ar Estonu Kohveru, kas tika nolaupīts īsi pēc tam, kad Igaunijā viesojās ASV prezidents Obama, laikā, kad notika NATO Velsas samits.

Lobjakass apšauba pieņēmumu, ka abus bijušos Krievijas specdienestu darbiniekus varētu izmantot iespējamai apmaiņai pret Krievijas aizturēto Igaunijas spiegu. Taču tas, ka abi makšķernieki ir apcietināti, liekot domāt, ka robežsargiem ir bijušas instrukcijas rīkoties stingrāk. Līdz šim gadījumos, kad upes Igaunijas pusē iemaldījās kāds krievu makšķernieks, viņš tika brīdināts vai sodīts administratīvi.

Igaunijas Ārpolitikas institūts, Ahto Lobjakas
Ja runā par motīviem, tad cilvēki spekulē, jo viņi ir bijušie KGB darbinieki, varbūt viņiem bija kādas instrukcijas testēt Igaunijas robežsargu modrību, tas bez šaubām iederas kopainā ar daudzskaitlīgajiem provokatīvajiem gaisa telpas pārkāpumiem. Tāda kā testēšanas spēle. Es gan personīgi nedomāju, ka tas ir ticami.

Latvijas Universitātes docents Toms Rostoks akcentē, ka par šo notikumu ir ļoti maz informācijas, lai spriestu, vai tā ir nejaušība, apzināts robežpārkāpums vai Igaunijas robežsargu modrības pārbaude. Taču ar stingro rīcību pret robežpārkāpējiem tā demonstrē savu stāju, ka viņi nav iebiedēti un Krievijas spiegiem Igaunijā nav zaļā gaisma.

Foto: LETALatvijas Universitātes docents Toms Rostoks
Šis gadījums izskatās diezgan aizdomīgs. Ja tie būtu divi vietējā ciema iedzīvotāji, tad to varētu saprast. Bet divi bijušie spēka struktūru darbinieki, tas jau izskatās nedaudz aizdomīgāk. Es pieņemu, ka tas nebija mēģinājums šķērsot robežu, bet drīzāk gan pārbaudīt Igaunijas modrību, un Igaunija ar šo te rīcību ir parādījusi, ka viņi tagad vēl lielāku uzmanību tagad pievērš savas robežas aizsardzībai.

0 Komentāru