Iespējams, šis fakts Tev paslīdējis garām. Eiropas Savienība pietuvojas pensijas vecumam un svin apaļu jubileju

Pievienot komentāru

Šajā nedēļas nogalē svinēsim kādu zīmīgu jubileju, ko ikdienas skrējienā esam sākuši uztvert kā pašsaprotamu. Aprit 60 gadi, kopš pēckara saplosītā Eiropa lika pamatus tam, ko šodien pazīstam kā Eiropas Savienību – sešas dibinātājvalstis Romā parakstīja līgumu Eiropas Kopienas izveidei. Tagad dzīvojam citā realitātē, un Eiropu gaida ja ne karš, tad citi sarežģīti izaicinājumi.   

Itālijas galvaspilsētā Romā par ilgi gaidīto svinību tuvošanos jau liecina drošības pasākumi, ar kādiem Romā gaida ierodamies visus Eiropas līderus ar saviem dzīvesbiedriem. Latviju pārstāvēs premjers Māris Kučinskis ar sievu Laini.

Viņus piektdienas vakarā sagaidīja pāvests Francisks, savukārt sestdien, 25. martā, 27 valstīm jāparaksta speciāli šim notikumam radītā deklarācija. Tāda kā ceļamaize nākamajiem desmit gadiem.

Tieši tas, ka paaudzes ir nomainījušās un Eiropas Savienību sākušas uztvert pašsaprotami, ir viens no galvenajiem bloka izaicinājumiem nākotnē. Tāpat – tādas lielvaras kā britu zaudēšana un riski, ko augošais populisma vilnis vēlēšanās draud atnest Francijai un Vācijai, licis runāt par šķietami jau novalkātiem jēdzieniem ”vienotību” un ”solidaritāti”.

Tas, kas visvairāk (un, jāsaka, – pamatoti) satrauc Latviju un pārējās postpadomju bloka valstis, ir divu ātrumu Eiropa, par ko runāts deklarācijā. Tā vismaz ļauj spriest iepriekš noplūdušie rītdienas dokumenta melnraksti. Atšķirībā no citiem kaimiņiem, varam vien priecāties, ka piederam pirmā ātruma valūtai. Par citām jomām gan vēl jāpacīnās.