Komentāri
Iecienītais tuncis tiek ražots dramatiskos darba apstākļos, paziņojuši dzīvnieku aizstāvji
Foto: AP/SCANPIX

Viesstrādnieki Taizemes tunča ražotnes rūpnīcās vēl arvien ir pakļauti diskriminācijai un bieži nonāk parādos, maksājot darbā iekārtošanas firmām. Rūpnīcās strādājošajiem imigrantiem ir ļoti grūti aizstāvēt savas intereses, secināts Somijas nevalstiskās organizācijas Finnwatch veiktā pētījumā.

“Viesstrādniekiem vēl arvien ir grūti tapt dzirdētiem. Mehānismi atsauksmju nodošanai un strādnieku biedrības rūpnīcās nefunkcionē, kā nākas. Strādniekiem nav iespējas apspriest darba apstākļus ar darba devēju,” stāsta Finnwatch vadītāja Sonja Vartiala.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lielākās problēmas saistītas ar Mjanmas viesstrādniekiem, kuri Taizemē ierodas saskaņā ar abu valstu noslēgtu vienošanos. Šiem strādniekiem ir jāmaksā simtiem eiro, lai varētu uzsākt darbu Unicord rūpnīcās, kas ir koncerna Sea Value Group daļa.

Taizemes rūpnīcās, kas ražo tunci Eiropas tirgum, ir vērojami darba apstākļu uzlabojumi, bet vēl arvien pastāv nopietnas problēmas, liecina pētījuma rezultāti.

Tiesa gan, salīdzinot ar Finnwatch pirmajos pētījumos atklāto, situācija ražotnēs ir uzlabojusies. Viesstrādniekiem vairs netiek atņemtas pases, ir uzlabojusies darba drošība un sociālās garantijas.

Pētījums veikts SupplyChainge projekta ietvaros. Tas rāda, ka darbs pie tunzivs piegādes ķēžu kontroles ir pašos pirmsākumos un nopietna uzraudzības sistēma vēl nepastāv.

Pētījums aicina patērētājus Eiropā būt aktīviem, lai uzlabotu darba apstākļus tunča ražotnēs. Pētījumā tika apskatītas Thai Union Manufacturing, un Unicord rūpnīcas ir daļa no Thai Union Group and The Sea Value Group koncerniem. Šie uzņēmumi ražo produktus ar lielveikalu zīmoliem vairāku Eiropas valstu lielveikaliem, tostarp arī Latvijas lielākajās mazumtirdzniecības ķēdēs.

Taizeme ir viena no vadošajām tunča ražotājvalstīm pasaulē, un tās rūpnīcās strādā ļoti daudz migrantu no kaimiņos esošajām Mjanmas un Kambodžas.

 

Finnwatch prasa tunča industrijai Taizemē aizliegt iekasēt administratīvās izmaksas par darbā iekārtošanu no viesstrādniekiem, aicinot arī Eiropas patērētājus pievērst uzmanību ražotājvalstīs notiekošajam un pieprasīt augstākus sociālās atbildības standartus.

Eiropas Savienība jau ir spērusi pirmos soļus, lai novērstu nelegālu un neregulētu zveju Taizemē. Šī problēma ir cieši saistīta ar apstākļiem uz zvejas kuģiem, kur tikuši atklāti cilvēku tirdzniecības un piespiedu darba gadījumi.

“Mums tuncis ir kļuvis par ikdienas pārtikas groza daļu, bet mēs neiedomājamies, ka tā ražošanā iesaistītie cilvēki bieži vien ir beztiesiski, pakļauti diskriminācijai un strādā tādos darba apstākļos, kādos neviens no mums nav kāju spēris. Aicinu par to aizdomāties, kad lielveikalā stiepsim roku pēc tunča kārbas ātrām vakariņām,” saka Jānis Brizga, biedrības Zaļā Brīvība vadītājs.

Lasi vēl