Honkongā asas protestētāju un policijas sadursmes

Pievienot komentāru
Honkongā asas protestētāju un policijas sadursmes
REUTERS/SCANPIX

Ar sadursmēm ar policiju un asaru gāzes lietošanu svētdien noslēdzās protests Honkongā.

Tur jau septīto nedēļas nogali pēc kārtas tūkstošiem cilvēku izgāja ielās, lai pieprasītu lielāku neatkarību no Ķīnas.

Demonstrācijas izskaņā protestētāji apmētāja Ķīnas valdības pārstāvniecību ar olām un apzīmēja ar grafiti.

Vēlāk izcēlās arī protestētāju un policijas sadursmes, un policisti izmantoja asaru gāzi un gumijas lodes protestētāju izklīdināšanai.

Protestu organizatori ziņoja, ka svētdien demonstrācijā piedalījušies aptuveni 430 000 cilvēku.

Gatavojoties kārtējām demonstrācijām, Honkongas centrā tika pastiprināti drošības pasākumi un izvietoti policijas papildspēki. Policija šoreiz liedza protestētājiem doties gājienā pa iecerēto maršrutu, to saīsinot, taču liela daļa demonstrantu ignorēja policijas ierobežojumus un devās uz biroju, kas pārstāv Ķīnas valdības intereses Honkongā.

Protestus Honkongā sākotnēji izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan protestu spiediena dēļ Honkongas parlaments likumprojektu atlika, pret vietējo valdību vērstais saniknojums nav mazinājies, protestētājiem pieprasot demokrātiskas reformas.

Protestētāji vēlas, lai no amata atkāpjas Pekinas atbalstītā Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama, lai tiek veikta neatkarīga izmeklēšana par policijas reakciju uz demonstrācijām un minētais likumprojekts tiek atcelts pavisam.

Lai gan Honkonga ir Ķīnas daļa, tai ir īpašā administratīvā rajona statuss ar plašu autonomiju. Protestētāji baidās no komunistu pārvaldītās Ķīnas tiesību sistēmas un uzskata, ka izdošanas likumprojekts iegrožos bijušās britu kolonijas autonomiju, kas garantēta līdz 2047. gadam.

Honkongai kā bijušajai Lielbritānijas kolonijai, kas kopš 1997. gada iekļauta Ķīnas sastāvā, tomēr ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma, un tās pilsoņi bauda plašākas tiesības nekā kontinentālajā Ķīnā.