Hārvardas pētnieki brīdina: sociālā distancēšanās ASV varētu ilgt līdz pat 2022. gadam

Pievienot komentāru
Hārvardas pētnieki brīdina: sociālā distancēšanās ASV varētu ilgt līdz pat 2022. gadam
AFP / SCANPIX

Sociālā distancēšanās, darbs no mājām, mācības mājās – šī, iespējams, ir ”jaunā normālā dzīve” uz labu laiku, brīdina zinātnieki. Kā jaunākajā pētījumā žurnālā ”Science” brīdinājuši pētnieki no Hārvardas T.H. Čana Sabiedrības veselības skolas, ļoti iespējams, ka ASV sociālā distancēšanās un citi ierobežojumi būs jāpiecieš līdz pat 2022. gadam.

Vīruss var atgriezties atkal un atkal

2022. gads kā iespējamais Covid-19 izplatības ierobežojošo pasākumu atcelšanas gads – tik drūmu scenāriju iezīmējuši un ”Science” publiskojuši Hārvardas pētnieki.

Eksperti gan piebilst, ka izredzes ir labākas, ja tiek izstrādāta vakcīna vai efektīgas zāles un uzlabotas saslimušo aprūpes iespējas.

Šie atklājumi ir pretrunā ar Baltā nama pētījumiem, kuros pausts uzskats, ka pandēmija varētu apstāties šovasar.

Hārvardas Sabiedrības veselības skolas komanda izstrādājusi vairākus potenciālos pašreizējās pandēmijas scenārijus.

”Var būt nepieciešama periodiska distancēšanās ar pārtraukumiem līdz pat 2022. gadam, ja vien kritiskās aprūpes iespējas nav ievērojami palielinātas vai nav pieejama ārstēšana vai vakcīna,” eksperti raksta savā ziņojumā.

“Pat acīmredzamas pandēmijas novēršanas gadījumā būtu jāsaglabā SARS-CoV-2 uzraudzība, jo infekcijas izplatības atjaunošanās varētu būt iespējama līdz 2024. gadam.”

Hārvardas komandas prognozes norāda, ka pēc ierobežojumu atcelšanas vīruss diezgan ātri varētu atkal atgriezties.

LASI VĒL: ASV pētnieki pasliktina Covid-19 izplatības prognozi Latvijai – visvairāk cilvēku būšot hospitalizēti 30. aprīlī

Vai var atkārtoti saslimt?

“Ja izvēlētā pieeja ir distancēšanās, iespējams, tas būs jādara vairākus gadus, kas acīmredzami ir ļoti ilgs laiks,” tā sarunā ar CNN izteicies doktors Marks Lipsitčs, pētījuma autors un epidemioloģijas profesors Hārvardas Sabiedrības skolā.

Svarīgs faktors, lai lemtu par pandēmijas potenciālajām beigām, ir saprast, vai cilvēks, kurš izslimo jauno koronavīrusu, kļūst imūns pret atkārtotu inficēšanos. Tas pagaidām vēl nav zināms.

Vai koronavīruss organismā var atjaunoties? Dienvidkorejā lielam skaitam atlabušo atkal pozitīvs vīrusa tests – LASI TE!

Pētījuma autori uzsver, ka viņi apzinās – šādai ilgstošai distancēšanai, pat ja tā notiek ar pārtraukumiem, iespējams, būs “dziļi negatīvas ekonomiskās, sociālās un izglītības sekas”.

Sociālā distancēšanās – pagaidām labākais variants

Eksperti cer, ka viņu veiktie pētījumi palīdzēs noteikt iespējamās epidēmijas trajektorijas, izmantojot alternatīvas pieejas, identificēs papildu veidus, kā cīnīties pret pandēmiju, un rosinās jaunas idejas par veidiem, kā panākt pandēmijas kontroli.

Tikmēr citi eksperti brīdina: ierobežojumus nevajadzētu atcelt līdz brīdim, kamēr tiek atrasta vakcīna pret Covid-19 – LASI TE!

Lai arī koronavīrusa gadījumu skaits ASV pieaug ļoti strauji, šķiet, ka sociālā distancēšanās tomēr strādā.

”Sociālā distancēšanās ir “viens no visspēcīgākajiem ieročiem” pret COVID-19,” izteicies Roberts Redfīlds, vietējo Slimību kontroles un profilakses centru direktors. “Maksimizējot sociālo attālināšanos, mēs varam ierobežot vīrusa spēku,” viņš teica šī mēneša sākumā.

Visā Amerikā šobrīd ir izdoti rīkojumi par uzturēšanos mājās, ārā iet atļauts tikai īpašos gadījumos. Sodi par rīkojuma pārkāpšanu atšķiras – par to draud pat pusgads cietumā un iespaidīgi naudassodi.