Gruzijā turpinās protesti, pieprasot valdības atkāpšanos un pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu

1 komentārs

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi jau vairākas dienas turpinās protesti, kuros iedzīvotāji pieprasa valdības atkāpšanos un pirmstermiņa vēlēšanas.

Gruzīnus sadusmojusi valdības atteikšanās mainīt pašreizējo vēlēšanu sistēmu, kura, kā uzskata opozīcija, iepriekšējās vēlēšanās varas partijai deva negodīgas priekšrocības.

Protestus Gruzijā izraisīja valdības atkāpšanās no solījuma līdz nākamā gada oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām reformēt vēlēšanu sistēmu.

Reforma paredzēja pilnībā pāriet uz proporcionālo sistēmu, kurā vēlētāju balsis tiek dalītas proporcionāli ievēlamo deputātu skaitam. Šobrīd šādā veidā ievēl vien pusi no kopumā 150 parlamenta deputātiem. Otru pusi vietu ieņem deputāti no vienmandātu apgabaliem, kuros var balsot nevis par vēlēšanu sarakstu, bet konkrētiem kandidātiem.

Pagājušo ceturtdien valdošās partijas lēma reformu atlikt līdz 2024. gadam. Opozīcija uzskata, ka šāds solis sperts, lai partija “Gruzijas sapnis” arī pēc nākamā gada vēlēšanām varētu saglabāt vairākumu.

Demonstrācijas turpinās jau vairākas dienas – gan pirmdien, gan otrdien ielās izgāja tūkstošiem cilvēku. Policijas centieni pūli nomierināt rezultējās ar vardarbīgām sadursmēm.

Protestētāji pieprasa valdības atkāpšanos un pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. “Gruzija sapņa” līderis, miljardieris Bidzins Ivanišvili šādu iespēju jau noraidījis, lai gan pats iepriekš pauda atbalstu vēlēšanu reformas īstenošanai.

“Mums būs demokrātija, mums būs brīvas vēlēšanas, vēlēšanas, kurās izvēlēsies ne tikai oligarhus un kandidātus no valdošās elites, bet arī cilvēkus, kas vēlas būt atbildīgi par šo valsti. Šodien mums ir vienprātība, visi, izņemot valdošo partiju, stāv ielā un protestē pret šo cinisko lēmumu,” norāda partijas “Eiropeiska Gruzija” līderis, bijušais parlamenta deputāts Dāvids Barkadze.

Savukārt partijas “Jauno spēku kustība” aktīvists Giorgi Baramidze pauž: “Mēs bloķēsim parlamenta ieejas, lai neviens ēkā nevar iekļūt. Tas ir miermīlīgs, nevardarbīgs protests pret pastāvošo režīmu. Neviena valdība nevar uzvarēt tautu. Uzvarēs cilvēki.”

Protestētājiem rokās ir arī Eiropas Savienības karogi. Lēmumu atlikt vēlēšanu reformu nosodījusi Eiropas Padomes parlamentārā asambleja un arī ASV vēstniecība Gruzijā. Tikmēr valdošie spēki demonstrantus apsūdz Gruzijas konstitūcijas pārkāpšanā.

“Daļa opozīcijas ir maldinājusi savus atbalstītājus, tas, kas šeit notiek, nav miermīlīgi protesti – tie pārkāpj Gruzijas likuma pantus par tiesībām uz brīvu pulcēšanos un manifestāciju,” saka Gruzijas parlamenta spīkers Arčils Talakvadze (“Gruzijas sapnis”).

Vakardienas protestā policija Tbilisi aizturēja 37 cilvēkus, kas nu apsūdzēti par nepakļaušanos policijai un huligānismu.

1 komentārs