Gruzijā atrastas pasaulē senākās liecības par vīna ražošanu

0 Komentāru
Gruzijā atrastas pasaulē senākās liecības par vīna ražošanu
Foto: EPA / LETA

Ir zināms, ka vīnu ražo jau daudzus gadu tūkstošus, taču kas ir šā dzēriena dzimtene? Gruzijas Nacionālais muzejs Tbilisi savā ekspozīcijā izlicis vīna traukus, kuru vecums ir apmēram 8000 gadu. Izrādījies, ka tie ir lietisks pierādījums tam, ka vīna izgatavošanas tradīcijas ir vēl senākas, nekā tika uzskatīts iepriekš.

Izpētot seno trauku fragmentus, kas atrasti arheoloģiskajos izrakumos dažus desmitu kilometru attālumā no galvaspilsētas, zinātnieki uz tiem atklāja pēdas, ko varēja atstāt tikai no vīnogām raudzēts alkoholisks dzēriens.

Atklājums nozīmē, ka vīna ražošanas sākums, kas tiek uzskatīts par svarīgu pasaules kultūras vēstures pavērsienu, ir noticis agrāk, nekā sākotnēji tika domāts. Vīnu ražo jau tūkstošiem gadu un senākās liecības par to nāk no Ķīnas, Irānas un tagad arī Gruzijas. Vēstis par šo dzērienu nonāca līdz Balkāniem un tālāk – senajā Grieķijā un Romā tikai apmēram pāris tūkstošus gadu vēlāk.

Gruzijas muzeja direktors norāda, ka atrastie vīna trauki pēc savas formas atgādina tos traukus, kas Gruzijas vīna ražošanai tiek izmantoti vēl šodien. Trauku fragmenti atrasti divās atšķirīgās vietās, kur, pēc zinātnieku domām, bija apmēram 60 cilvēku lielas apmetnes. To iedzīvotāji audzēja kviešus, nodarbojās ar lopkopību un izmantoja vienkāršus darbarīkus, kas izgatavoti no kauliem un magmatiska ieža, kura nosaukums ir obsidiāns.

Šobrīd Lielākās vīna eksportētājvalstis ir Itālija, Francija un Spānija, savukārt Vīna patēriņš uz vienu iedzīvotāju vislielākais ir Luksemburgā, Francijā un Portugālē.

0 Komentāru