Grieķijas varas krēslos sēdīsies skaļākie taupības pretinieki

0 Komentāru
Grieķijas varas krēslos sēdīsies skaļākie taupības pretinieki
FOTO: SCANPIX

Grieķijas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās uzvarējusī kreiso ekstrēmistu partija Siriza, šodien pabeigusi darbu pie jaunā ministru kabineta veidošanas. Turot vēlētājiem doto solījumu pie amatiem tikuši pret taupības režīmu noskaņoti politiķi. Bažas par to, ko sagaidīt no jaunā Grieķijas parlamenta jau paudušas virkne Eiropas savienības valstu. Reaģējuši arī finanšu tirgi.

Kreiso ekstrēmistu apvienība Siriza svētdien notikušajās vēlēšanās ieguva 36,3% vēlētāju balsu, krietni vien apsteidzot savus konkurentus un iegūstot tiesības veidot valdību. Partijas līderis 40 gadus vecais Aleksss Cipra, pēc kā ķērās pie jaunās valdības veidošanas. Viņš uzsver, ka Grieķija nu pāršķīrusi jaunu lapaspusi un  atstāj aiz muguras piecus gadus ilgušo pazemojumu un ciešanas.

”Grieķijā atgriezīsies demokrātija. Grieķu iedzīvotāji atgūs sociālo labklājību un cieņu. Tas Šis ir vēstījums, ka Eiropas nākotne ir nevis taupība, bet demokrātija, solidaritāte un sadarbība,” uzsvēris Grieķijas jaunais premjerministrs.

Jauno valdību veidos divas taupības pretinieku partijas. Siriza koalīciju vienojusies veidot kopā ar  nacionālistisko partiju Neatkarīgie grieķi. No parlamenta 300 deputātu vietām tās ieguvušas 162. Nozīmīgākie ministru posteņi, tostarp Finanšu ministra krēsls iedalīts cilvēkiem, kas ir skaļākie taupības politikas kritiķi.

Grieķijas vēlēšanu rezultāti tikmēr pamatīgi bažīgus darījuši Briseli, kas Atēnām aizdevusi milzu summas. Piekāpties taupības pretinieku prasībām aizdevēji nav gatavi.

Brisele Grieķiju jau brīdinājusi, ka no iepriekš panākto vienošanos izpildes ir atkarīga tās palikšana eirozonā. Tikmēr finanšu tirgos eiro vērtība nokritusies līdz pēdējos 11 gados zemākajam līmenim.

Aptaujas liecina, ka paši grieķi vēlas, lai valsts paliktu eiro zonā. Tāpēc vērtējot vēlēšanu rezultātus eksperti aicina neizdarīt pāragrus secinājumus. Nespējot pildīt vēlēšanās dotos solījumus, jaunā vara var ātri krist.

0 Komentāru