Globālās sasilšanas izraisītā ūdens līmeņa celšanās apdraud miljoniem cilvēku, brīdina NASA

1 komentārs
Globālās sasilšanas izraisītā ūdens līmeņa celšanās apdraud miljoniem cilvēku, brīdina NASA
FOTO: SCANPIX

NASA eksperti brīdina, ka miljoniem cilvēku visā pasaulē apdraud globālās sasilšanas izraisītā gaidāmā ūdens līmeņa celšanās. Tiesa gan, šobrīd vairs nav iespējams to apturēt. 

Ūdens līmenis pasaulē turpina celties – un ir pārāk vēlu, lai mēģinātu ar to cīnīties. Saskaņā ar NASA aprēķiniem kopš 1992. gada ūdens līmenis pasaules jūrās un okeānos ir cēlies par gandrīz 8 centimetriem, taču tiek prognozēts, ka tas varētu celties par metru – apdraudot simtiem miljoniem cilvēku.

”NASA mēra ūdens līmeņa celšanos jau vairāk nekā 20 gadus, izmantojot satelītu altimetrus sadarbībā ar Francijas kosmosa aģentūru. Šajās misijās iespējams precīzi izmērīt, kā mainās ūdens līmenis. Tas ir viens no mūsu visspēcīgākajiem instrumentiem, lai saprastu cilvēku izraisītās klimata pārmaiņas,” ziņo zinātnieks Džošs Villiss.

NASA eksperti aprēķinājuši, ka vairāk nekā viena trešdaļa planētas iedzīvotāju – apmēram 2,4 miljardi – dzīvo 100 kilometru zonā no okeāna krasta. Piemēram, Bangladešas galvaspilsētā Dakā, kur mājo 14 miljoni cilvēku, jau tuvāko 20 gadu laikā daļa pilsētas būšot zem ūdens, riska zonā atrodas arī tādas pilsētas kā Ņūorleāna, ASV, brīdina zinātnieki.

Zinātnieki secina, ka apmēram trešdaļu ūdens līmeņa celšanās veido ledāju kušana kalnos, vēl trešdaļu – ledus kušana Arktikā un atlikušo trešdaļu – siltāka okeāna ūdens izplešanās. NASA eksperti cer, ka viņu atklājumi būs kā modinātājzvans, tomēr vienlaikus atzīst, – ūdens līmenis turpinās celties neatkarīgi no tā, ko cilvēce nolems darīt. Jautājums ir vienīgi – cik daudz – un cik ātri.