Globālā sasilšana: valstis vienojas samazināt dabai kaitīgā freona izmantošanu

Komentāri
Globālā sasilšana: valstis vienojas samazināt dabai kaitīgā freona izmantošanu

Gandrīz 200 valstis panākušas vienošanos samazināt siltumnīcas efektu izraisošās gāzes – freona lietošanu. Freons tiek izmantots ledusskapjos un dzesēšanas iekārtās. Vienošanās, kas ir juridiski saistoša, tiek uzskatīta par ievērojamu panākumu cīņā ar globālo sasilšanu.

Klimatam veltītais samits Āfrikas valstī Ruandā, aplausiem skanot, šodien noslēdzies ar vienošanos, kas jau nosaukta par vēsturisku panākumu.

197 valstis, tostarp pasaules divas lielākās ekonomikas – ASV un Ķīna, apņēmušās sākt samazināt freona gāzes izmantošanu ledusskapjos un dzesēšanas iekārtās. Tiek uzskatīts, ka freona gāze nodara 10 000 reižu lielāku postu, salīdzinot ar oglekļa dioksīdu – gāzi, kas arī vainojama globālajā sasilšanā.

Saskaņā ar juridiski saistošo vienošanos, valstis sadalītas trīs grupās. Attīstītās valstis – ASV un lielākā daļa Eiropas – apņēmušās līdz 2019. gadam par 10% samazināt freona izmantošanu un pēc tam turpināt gandrīz pilnībā atteikties no šīs gāzes lietošanas.

Pārējo divu grupu valstīm termiņi ir garāki – attiecīgi 2024. un 2028. gads. Vienošanās arī paredz, ka nabadzīgākās valstis saņems atbalstu, lai ieviestu videi draudzīgas tehnoloģijas ledusskapju un gaisa dzesēšanas iekārtu ražošanā. Sarunvedēji to uzskata par labu kompromisu.

Taču vienošanās izpildīšana nebūs lēta. ANO lēš, ka freona gāzes izskaušana izmaksās vairākus miljardus dolāru. Eksperti uzskata, ka pateicoties šīsdienas lēmumam, sperts nozīmīgs solis, lai bremzētu globālo sasilšanu. Tiesa gan ne visi piekrīt, ka ierobežojot freona izmantošanu, izdosies sasniegt mērķi – līdz gadsimta beigām samazināt globālās temperatūras celšanos par pus grādu.

Lasi vēl