Gibraltārs – pirmais lielais strīds “Brexit” sarunās

Komentāri
Gibraltārs – pirmais lielais strīds “Brexit” sarunās
AFP/SCANPIX

Pēc platības viena no mazākajām teritorijām pasaulē, kas jau gadsimtiem ilgi bijusi strīdus ābols starp dažādām varām, kuras par “Vārtiem uz Vidusjūru” bija gatavas karot. Vēl nesen Gibraltārs svinēja trīssimt gadu jubileju Lielbritānijas sastāvā, tomēr jau izsenis uz stratēģiski svarīgo Pireneju pussalas punktu acis metusi Spānija. Lai gan ģeogrāfiski Gibraltārs ir tuvāks tieši Spānijai, valsts iedzīvotāji jau vairākkārt izteikuši vēlmi palikt Lielbritānijas sastāvā.

Lielbritānijas izstāšanās sarunu plānā, jeb šonedēļ noteiktajās “sarkanajās līnijās” norādīts, ka Madridei būs teikšana visos ar Gibraltāru saistītajos jautājumos. Tam jau asi iebildušas Gibraltāra amatpersonas.

Fabians Pikardo
Gibraltāra premjerministrs

Mēs neizvēlējāmies Brexit procesu, tomēr tas mūs ievelk šajās briesmās. Brexit sarunu vedējiem jāsaprot, ka mūsu iedzīvotāji nepatīkamus pārsteigumus procesa izskaņā neuzņems viegli.

Lielāko skandālu sacēluši bijušā britu konservatīvās partijas līdera Maikla Hovarda komentāri, salīdzinot Gibraltāru ar Folklendu salām.

Pirms 35 gadiem, toreizējā britu premjere Margareta Tečere, uz tūkstošiem kilometru tālo teritoriju pie Argentīnas krastiem nosūtīja karaspēku, lai nepieļautu Argentīnas iebrukumu. Hovards norādīja, ka Terēzai Mejai Gibraltāra jautājumā jādara tāpat, ja pussalas piederība būs apdraudēta. Spānija norāda, ka šādi komentāri neiederoties britu tradicionāli apdomīgajā garā.

Nemieru galvenokārt radījuši Eiropadomes priekšsēdētāja Donalda Tuska vārdi, no kuriem izriet iespējamība, ka Madride varētu bloķēt Gibraltāra iekļaušanu, piemēram, brīvās tirdzniecības līgumā, ja tāds tiks noslēgts pēc Savienības un Lielbritānijas šķiršanās.

Arī sīciņās teritorijas iedzīvotāji cer, ka situācija atrisināsies bez pēkšņiem pārsteigumiem.

Vietējā iedzīvotāja

Esmu ļoti uztraukusies, jo neviens nezina, kas notiek. Katrs stāsta kaut ko savu, lai gan neko īsti nesaprot.

Spānijas nostāja Gibraltāra jautājumā bijusi skaidra jau daudzus gadus. Lai gan abas valstis atrodas vienā politiskajā blokā kā arī NATO, ik pa laikam Spānija apstrīd Lielbritānijas varu teritorijā. Vēl šonedēļ spāņu kuģis pārkāpis Gibraltāra jūras robežu, tā, kārtējo reizi izrādot savas pretenzijas.

Lasi vēl