Komentāri
“Gazprom” pārdod Lietuvai “Lietuvos dujos” un “Amber grid” akcijas
Foto: ITAR-TASS/SCANPIX

Krievijas gāzes koncerns “Gazprom” Lietuvas valdībai par 417 miljoniem litu (121 miljonu eiro) pārdod savu akciju daļu kompānijās “Lietuvos dujos” un “Amber grid”, vēsta “Vz.lt”.

Kā apliecinājusi Lietuvas premjerministra Aļģirda Butkeviča pārstāve Evelīna Butkute-Lazdauskiene, šai informācijai jau saņemts oficiāls apstiprinājums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lietuva nesen atpirka šo uzņēmumu akcijas no otra lielākā akcionāra – Vācijas enerģētikas koncerna “E.ON” – un saskaņā ar likumdošanu izteica tādu pašu piedāvājumu arī Krievijas gāzes koncernam.

Butkevičs atgādinājis, ka šis piedāvājums ir spēkā līdz 16.jūnijam, tātad teorētiski līdz nākamās pirmdienas vakaram “Gazprom” vēl ir tiesīgs savu piekrišanu atsaukt. Ja tas nenotiks, Lietuvai trīs dienu laikā būs jāsamaksā minētā summa.

Skaidrojot, kā šāda summa radusies un vai tā nav pārāk liela, premjers norādījis, ka nekādas sarunas ar “Gazprom” šai jautājumā nav notikušas. “Mums jāsamaksā tāda cena, kādu maksājām E.ON. Jūs labi zināt, (..) ka ar viņiem tika panākts neparasti labs, es pat teiktu, zelta rezultāts, lai arī iztikām bez starpniekiem, kurus mums mēģināja uzspiest un kuri izmaksātu aptuveni trīs miljonus litu. E.ON mēs par akcijām maksājām mazliet vairāk nekā 400 miljonus litu. Tāda pati cena tiks piemērota arī “Gazprom” akcijām,” viņš piebildis.

Butkevičs arī jau kārtējo reizi noraidījis pieņēmumus, ka Lietuvas valsts varētu būt atsaukusi iepriekšējās valdības laikā Stokholmas arbitrāžas tiesā pret “Gazprom” izvirzīto prasību par tirgus stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Saskaņā ar minēto prasību Krievijas koncernam varētu nākties kompensēt Lietuvas patērētājiem aptuveni pusotru miljardu eiro.

“Lietuvos dujos” akcijas no E.ON izpirka valsts uzņēmums “Lietuvos energija”, bet “Amber Grid” – kompānija “EPSO-G”. Līdz ar to gāzes kompānijā “Lietuvos dujos” 56,6% akciju pieder uzņēmumam “Lietuvos energija”, savukārt 56,6% Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora AB “Amber Grid” akciju nonākušas valsts uzņēmuma “EPSO-G” īpašumā.

Koncerna “Gazprom” rokās atradās 37,1% abu kompāniju akciju. Vēl 6,3% pieder mazajiem akcionāriem.

Uzņēmums “Amber Grid” pērnvasar tika nodalīts no gāzes kompānijas “Lietuvos dujos” saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) Enerģētikas direktīvas Trešo paketi.

Kā norādījis firmas “Orion Securities” finanšu mākleris Arns Vizbars, vienu no saviem politiskajiem mērķiem Lietuvas valdība ir sasniegusi – atguvusi absolūtu kontroli pār stratēģiskajiem enerģētikas uzņēmumiem un būs īstenojusi Trešo paketi jau pirms paredzētā termiņa.

Tomēr viņš atzinis, ka jautājums par Lietuvas un “Gazprom” turpmākajām attiecībām joprojām ir spēkā. “Lai gan uz Krievijas koncernu tiek izdarīts spēcīgs spiediens gan no Lietuvas, gan visas ES puses, jāpatur prātā, ka gāzes piegādei no Krievijas līdzvērtīgu alternatīvu joprojām nav,” atgādinājis eksperts.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl