Gan Rāmalā, gan Bētlemē cilvēki iziet ielās, dedzinot Trampa plakātus

1 komentārs
Gan Rāmalā, gan Bētlemē cilvēki iziet ielās, dedzinot Trampa plakātus

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums – atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu – satricinājis visu pasauli. Lielākā daļa pasaules līderu šo lēmumu asi kritizē, norādot, ka tas var pamatīgi eskalēt vardarbību šajā reģionā un sarežģīt jau tā trauslo miera procesu starp Izraēlu un Palestīnu.

Gazas joslā valdošās palestīniešu islāmistu kustības “Hamas” līderis,reaģējot uz Trampa paziņojumu, šodien aicinājis uz jaunu sacelšanos.

Šis rīts pēc Trampa paziņojuma, vairākās Palestīniešu pilsētās iesākās ar demonstrācijām. Gan Rāmalā, gan Bētlemē cilvēki izgāja ielās, dedzinot Trampa plakātus un izrādot neapmierinātību ar ASV lēmumu par Izraēlas galvaspilsētu atzīt Jeruzalemi un pārcelt uz turieni savu vēstniecību. Palestīnieši vēlas, lai Austrumjeruzaleme kļūtu par viņu nākotnes valsts galvaspilsētu. Tikmēr Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu neslēpj prieku par Trampa lēmumu vēl vairāk satuvināties ar Izraēlu,un cer, ka ASV paraugam sekos arī citas valstis.

BENJAMINS NETANJAHU
IZRAĒLAS PREMJERMINISTRS

Mēs jau sazināmies ar citām valstīm, kuras izlems par līdzīgu atzīšanu. Un es nešaubos, ka, tiklīdz amerikāņu vēstniecība tiks pārcelta uz Jeruzalemi, arī daudzas citas vēstniecības tiks pārceltas uz Jeruzalemi. Sen jau bija laiks.

Gazas joslā valdošās islāma kaujinieku “Hamas” līderis palestīniešus aicina uz jaunu sacelšanos. Norādot, ka šāds ASV solis nozīmē kara pieteikumu Palestīnai.

ISMAILS HANIJA
GAZAS JOSLĀ VALDOŠĀS PALESTĪNIEŠU ISLĀMISTU KUSTĪBAS “HAMAS” LĪDERIS

Lai astotais decembris kļūst par dusmu un niknuma izlaušanās dienu un jaunas, intensīvas sacelšanās sākumu! Cīnīsimies par Jeruzalemes un Rietumkrasta brīvību.

Bažas par ASV lēmumu pauž lielākā daļa pasaules valstu, tostarp daudzas ASV sabiedrotās, Rietumvalstis. Trampa paziņojums draud izjaukt jau tā trauslo miera procesu starp konfliktējošām pusēm, kā arī eskalēt vardarbību šajā reģionā.

“Eiropas Savienībai ir skaidra un vienota nostāja. Mēs ticam, ka vienīgais reālistiskais risinājums konfliktam starp Izraēlu un Palestīnu balstās uz šo valstu sadarbību un to, ka Jeruzalemei ir jābūt abu šo valstu galvaspilsētai,” norādījusi Eiropas Savienības Augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīnī.

Patiesībā Baltais nams jau pirms 20 gadiem pieņēma lēmumu pārcelt savu vēstniecību no Telavivas uz Jeruzalemi. Taču visu šo laiku Vašingtonas reālā politika bijusi piesardzīga, lai neriskētu izraisīt jaunu vardarbības uzliesmojumu Tuvajos Austrumos.