Gada apskats: Turcijas neveiksmīgais pučs

Komentāri
Gada apskats: Turcijas neveiksmīgais pučs
Foto: LETA/AFP

Naktī no 15. uz 16. jūliju pasauli pāršalca vēsts par apvērsuma mēģinājumu Turcijā. Grupa Turcijas armijas militārpersonu ar spēku centās ieņemt stratēģiski svarīgus objektus Ankarā, Stambulā un citās Turcijas nozīmīgākajās pilsētās, taču galvenais mērķis, nenoliedzami bija valsts prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana gāšana.

Valsts prezidenta aicinājumam apturēt apvērsuma organizatorus atsaucās simtiem tūkstošu cilvēku, kas izgāja ielās un stājās pretī apvērsuma organizatoriem. Jau nakts vidū tapa skaidrs, ka apvērsums nav izdevies un sākās pirmie aresti. Apvērsuma mēģinājums izrādījās asiņains – kopumā bojā gāja vairāk nekā 300 cilvēki, bet vairāk kā 2100 ievainoti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sazvērniekus iegāž sliktā organizācija

Foto: LETA/AFP

Kā viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc izgāzās apvērsums, tiek uzskatīts haoss tā organizatoru vidū. Šī iemesla dēļ Turcijas specdienesti atklāja sazvērnieku ieceres, tāpēc apvērsums tika veikts sešas stundas pirms iecerētā laika. Turklāt jau pašā apvērsuma sākotnējā fāzē tika nogalināts viens no galvenajiem apvērsuma organizatoriem, kas demoralizēja un radīja koordinācijas trūkumu apvērsuma organizatoru vidū.

Represijas

Foto: LETA/AFP

Erdogans varas pārņemšanas organizēšanā vainoja sava sāncensi – trimdā ASV esošo garīdznieku Fetullu Gilenu un viņa atbalstītājus. Uzreiz pēc apvērsuma novēršanas sekoja plaši aresti. Turcijas varasiestādes pavēstīja, ka valsts apvērsumu vadījis bijušais gaisa spēku komandieris Akins Eztirks. Kopumā tika aizturēti vairāk 40 000 cilvēki un represijas skara visplašākos Turcijas sabiedrības slāņus – tika aizturētas vismaz 10 000 militārpersonas, vairāk nekā 2,700 tiesneši, 15 000 izglītības sistēmas darbinieku. Plašās represijas izraisīja starptautiskās sabiedrības nosodījumu. Bažas arī radīja Erdogana solījumi ar nāvi sodīt apvērsuma organizatorus.

Attiecību pasliktināšanās

Erdogans pēc apvērsuma aicināja ASV izdot, viņaprāt, apvērsuma galveno organizatoru Fetullu Gilenu, taču ASV pieprasīja pierādījumus Gilena vainai. Turcijas prezidents to interpretēja kā atbalstu apvērsuma organizatoriem un apvainoja rietumu valstis terorisma atbalstīšanā. Tikmēr starptautiskā sabiedrība Turcijas valdības aktivitāti vērtēja skeptiski un bažījās, ka tā pārvērsta par sen gaidītu izdevību, lai izrēķinātos ar politiskajiem pretiniekiem. Visi šie notikumi ievērojami saasināja rietumvalstu un Turcijas attiecības. Tikmēr ievērojami uzlabojās Krievijas un Turcijas attiecības, kas bija pamatīgi saasinājušās pēc tam, kad Turcijas kara aviācija notrieca Krievijas lidmašīnu.

Turpinoties Turcijā arestiem un represijām, Eiropas Savienība izteica kritiku un bažas par cilvēktiesību stāvokli, kā arī vainoja Turcijas valdības centienus apklusināt jebkāda veida opozīciju aizbildinoties ar apvērsumu, ka opozīcija ir līdzvainīga apvērsuma mēģinājumā. Tas izsauca Turcijas dusmas un valsts valdība izteica ultimātu Eiropas Savienībai (ES), pieprasot bezvīzu režīma ieviešanu. Turcija draudēja – ja tas nenotiks līdz gada beigām, Ankara draudēja izbeigt abu pušu vienošanos par bēgļiem. Lai ieviestu bezvīzu režīmu, Eiropas Savienība gan vispirms aicinājusi Turciju grozīt savu pretterorisma likumu, kas valsts rokās nodod gandrīz neierobežotas iespējas vērsties pret žurnālistiem un varas kritiķiem, viņus atbrīvojot vai apcietinot.

Foto: LETA/AFP

Pasliktinoties attiecībām, Eiropas Paramenta deputāti balsojumā pavēstīja par vēlmi uz laiku iesaldēt sarunas ar Turciju par tās pievienošanos Eiropas Savienībai. Redžeps Tajips Erdogans, reaģējot uz Eiropas Parlamenta (EP) deputātu paziņojumu par vēlmi uz laiku iesaldēt sarunas ar Turciju par tās pievienošanos Eiropas Savienībai (ES), piedraudējis atvērt robežas nelegālo imigrantu plūsmai uz Eiropu.

Foto: apvērsums Turcijā

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl